Înmatriculări CITROEN, septembrie 2021

Noi229

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare436

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări657

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri181

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002501998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 7 noi2021: 222 noi199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199902
200003
200105
200207
2003016
2004030
2005023
2006019
2007047
2008050
2009036
2010035
2011040
2012039
2013013
2014015
2015021
2016016
2017013
201801
201904
202070
20212220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C313019,5%
C410015,0%
C58612,9%
C5 AIRCROSS7611,4%
C4 PICASSO6710,1%
BERLINGO274,1%
C3 PICASSO192,9%
XSARA PICASSO162,4%
E-C4152,3%
C3 AIRCROSS142,1%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C4 CACTUS142,1%
C2121,8%
C8121,8%
DS591,4%
C-CROSSER81,2%
C4 AIRCROSS81,2%
DS381,2%
JUMPY71,1%
C160,9%
C3 PLURIEL60,9%
DS460,9%
JUMPER60,9%
C-ELYSEE40,6%
XSARA30,5%
C620,3%
XANTIA20,3%
C-ZERO10,2%
SAXO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)14822,3%
Mici (B)14521,8%
Compacte (C)12819,2%
SUV12018,0%
Medii (D)9714,6%
Mini (A)192,9%
Utilitare60,9%
Mari și de lux (E)20,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș10415,6%
București8512,8%
Cluj345,1%
Maramureș274,1%
Prahova274,1%
Iași223,3%
Constanța203,0%
Dolj192,9%
Ilfov192,9%
Suceava182,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor172,6%
Mureș172,6%
Neamț172,6%
Timiș172,6%
Bacău162,4%
Satu Mare162,4%
Brașov152,3%
Hunedoara142,1%
Vrancea121,8%
Bistrița-Năsăud101,5%
Dâmbovița101,5%
Arad91,4%
Vâlcea91,4%
Alba81,2%
Sibiu81,2%
Buzău71,1%
Caraș-Severin71,1%
Galați71,1%
Olt71,1%
Teleorman71,1%
Brăila60,9%
Covasna60,9%
Giurgiu60,9%
Gorj60,9%
Sălaj60,9%
Tulcea50,8%
Vaslui50,8%
Botoșani40,6%
Călărași40,6%
Harghita40,6%
Ialomița40,6%
Mehedinți40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43665,6%
Noi22934,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37856,8%
Benzină26039,1%
Electric162,4%
Hibrid101,5%
GPL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50175,3%
Companie16424,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon31647,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23635,5%
Break639,5%
Berlină436,5%
Cabriolet71,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21732,6%
75-109 kW37255,9%
110-149 kW598,9%
150-219 kW20,3%
Necompletat152,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc60,9%
1000-1399 cmc23134,7%
1400-1599 cmc27341,1%
1600-1999 cmc12118,2%
2000-2999 cmc182,7%
Necompletat162,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16289,5%
Export1910,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.