Înmatriculări CITROEN, mai 2021

Noi218

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare352

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări547

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri357

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502001998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 26 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 22 noi2021: 196 noi199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199901
200003
200106
200208
2003026
2004013
2005028
2006022
2007039
2008043
2009031
2010026
2011026
2012020
2013013
2014014
201508
2016013
201705
201803
201902
2020220
20211960

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C317230,2%
C57012,3%
C46811,9%
C4 PICASSO6110,7%
C5 AIRCROSS539,3%
BERLINGO244,2%
XSARA PICASSO213,7%
C3 AIRCROSS193,3%
C-CROSSER132,3%
C2101,8%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C4 CACTUS81,4%
C881,4%
DS581,4%
C171,2%
C3 PLURIEL71,2%
XSARA50,9%
DS420,4%
JUMPER20,4%
JUMPY20,4%
SAXO20,4%
C-ELYSEE10,2%
C3 PICASSO10,2%
C3PLURIEL10,2%
C4 AIRCROSS10,2%
C610,2%
DS310,2%
EVASION10,2%
NEMO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)18231,9%
Monovolume (MPV)11920,9%
SUV9416,5%
Medii (D)7813,7%
Compacte (C)7613,3%
Mini (A)173,0%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%
Mari și de lux (E)10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov10318,1%
București9316,3%
Argeș346,0%
Cluj274,7%
Maramureș234,0%
Arad162,8%
Galați152,6%
Timiș152,6%
Sibiu142,5%
Suceava132,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița122,1%
Dolj122,1%
Hunedoara122,1%
Iași122,1%
Prahova122,1%
Satu Mare122,1%
Alba111,9%
Brașov111,9%
Mureș111,9%
Bacău101,8%
Bihor71,2%
Bistrița-Năsăud61,1%
Botoșani61,1%
Buzău61,1%
Constanța61,1%
Mehedinți61,1%
Neamț61,1%
Olt61,1%
Sălaj61,1%
Vâlcea61,1%
Harghita50,9%
Vaslui50,9%
Brăila40,7%
Caraș-Severin40,7%
Giurgiu40,7%
Vrancea40,7%
Călărași30,5%
Gorj30,5%
Teleorman30,5%
Tulcea30,5%
Covasna20,4%
Ialomița10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35261,8%
Noi21838,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32557,0%
Benzină24242,5%
Hibrid30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică35562,3%
Companie21537,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon28650,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18231,9%
Break5710,0%
Berlină376,5%
Cabriolet81,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17530,7%
75-109 kW34961,2%
110-149 kW437,5%
150-219 kW30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,6%
1000-1399 cmc21537,7%
1400-1599 cmc22940,2%
1600-1999 cmc9616,8%
2000-2999 cmc213,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export20356,9%
Dezmembrare15443,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.