Înmatriculări în județul Ialomița, mai 2021

Noi13

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare219

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri142

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 3 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 10 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199800
199901
200004
200102
200203
200307
200408
2005015
2006022
2007017
2008021
2009021
2010013
2011021
201207
201306
201408
201506
2016014
2017012
201806
201900
202032
2021102

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6829,3%
BMW239,9%
AUDI229,5%
FORD156,5%
SKODA146,0%
OPEL135,6%
MERCEDES-BENZ125,2%
SEAT104,3%
DACIA83,4%
RENAULT73,0%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA62,6%
PEUGEOT52,2%
VOLVO52,2%
NISSAN41,7%
TOYOTA41,7%
FIAT31,3%
HYUNDAI31,3%
LAND ROVER20,9%
SUZUKI20,9%
ALFA ROMEO10,4%
CITROEN10,4%
JEEP10,4%
MITSUBISHI10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT2410,4%
VOLKSWAGEN GOLF156,5%
AUDI A4125,2%
SKODA OCTAVIA104,3%
FORD FOCUS93,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN83,5%
VOLKSWAGEN TOURAN83,5%
BMW SERIA 373,0%
AUDI A641,7%
BMW SERIA 541,7%
Toate (90)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X641,7%
OPEL ASTRA41,7%
OPEL ZAFIRA41,7%
SEAT LEON41,7%
BMW X131,3%
DACIA DUSTER31,3%
DACIA LOGAN31,3%
FORD TRANSIT31,3%
MAZDA 631,3%
RENAULT MEGANE31,3%
SEAT ALTEA31,3%
TOYOTA COROLLA31,3%
VOLKSWAGEN CC31,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS31,3%
VOLKSWAGEN JETTA31,3%
VOLKSWAGEN POLO31,3%
VOLVO XC6031,3%
AUDI A520,9%
AUDI Q520,9%
DACIA SANDERO20,9%
FORD MONDEO20,9%
HYUNDAI TUCSON20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,9%
OPEL CORSA20,9%
OPEL VECTRA20,9%
PEUGEOT 40720,9%
PEUGEOT 50820,9%
SKODA FABIA20,9%
ALFA ROMEO 14710,4%
AUDI A710,4%
AUDI A810,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 710,4%
BMW X310,4%
CITROEN C3 AIRCROSS10,4%
FIAT 50010,4%
FIAT CROMA10,4%
FIAT TIPO10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HYUNDAI I3010,4%
JEEP COMPASS10,4%
LAND ROVER FREELANDER10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 510,4%
MAZDA CX-710,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN MICRA10,4%
NISSAN NOTE10,4%
NISSAN QASHQAI10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
PEUGEOT 500810,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT KANGOO10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT CORDOBA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SMART FORFOUR10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
SUZUKI IGNIS10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)6528,0%
Compacte (C)6126,3%
SUV4419,0%
Monovolume (MPV)239,9%
Mici (B)166,9%
Mari și de lux (E)146,0%
Utilitare52,2%
Mini (A)31,3%
Neclasificate10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21994,4%
Noi135,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17374,6%
Benzină5021,6%
Hibrid62,6%
GPL20,9%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22094,8%
Companie125,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10846,6%
Berlină5724,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3916,8%
Berlină cu hayon2812,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3414,7%
75-109 kW12051,7%
110-149 kW5624,1%
150-219 kW208,6%
220 kW și peste20,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc20,9%
1000-1399 cmc219,1%
1400-1599 cmc4820,7%
1600-1999 cmc12453,4%
2000-2999 cmc3615,5%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12487,3%
Export1812,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5941,5%
DAEWOO2618,3%
VOLKSWAGEN117,7%
FORD96,3%
BMW64,2%
OPEL64,2%
RENAULT53,5%
AUDI42,8%
FIAT32,1%
SKODA32,1%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI21,4%
MERCEDES-BENZ21,4%
PEUGEOT21,4%
CITROEN10,7%
SEAT10,7%
SUZUKI10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.