Înmatriculări CHEVROLET, octombrie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare115

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări384

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri72

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 1995: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 19 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare< 1995199619982000200220042006200820102012201420162018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199501
199500
199600
199700
199800
199900
200000
200100
200200
200300
200400
200505
200604
2007022
2008013
200908
2010023
2011019
2012013
201304
201402
201500
201600
201700
201800
201901

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA4034,8%
CRUZE1815,7%
AVEO1412,2%
SPARK1311,3%
MATIZ119,6%
KALOS65,2%
NUBIRA32,6%
LACETTI21,7%
Model necompletat21,7%
ORLANDO21,7%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRAX21,7%
CAMARO10,9%
VOLT10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4236,5%
Mini (A)2420,9%
Compacte (C)2320,0%
Mici (B)2017,4%
Neclasificate32,6%
Monovolume (MPV)21,7%
Sport10,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș119,6%
Gorj97,8%
Cluj76,1%
Dolj76,1%
Bihor65,2%
Suceava65,2%
București54,3%
Constanța54,3%
Hunedoara43,5%
Prahova43,5%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău32,6%
Brașov32,6%
Caraș-Severin32,6%
Iași32,6%
Olt32,6%
Sibiu32,6%
Alba21,7%
Arad21,7%
Argeș21,7%
Brăila21,7%
Buzău21,7%
Covasna21,7%
Galați21,7%
Maramureș21,7%
Mureș21,7%
Neamț21,7%
Sălaj21,7%
Tulcea21,7%
Vâlcea21,7%
Botoșani10,9%
Dâmbovița10,9%
Giurgiu10,9%
Harghita10,9%
Mehedinți10,9%
Vaslui10,9%
Vrancea10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare115100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6153,0%
Benzină4438,3%
GPL97,8%
Hibrid10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11398,3%
Companie21,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon4640,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3530,4%
Berlină1613,9%
Break1513,0%
Cupeu21,7%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4438,3%
75-109 kW1916,5%
110-149 kW5043,5%
150-219 kW10,9%
220 kW și peste10,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2017,4%
1000-1399 cmc2420,9%
1400-1599 cmc65,2%
1600-1999 cmc5346,1%
2000-2999 cmc108,7%
3000 cmc și peste21,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare72100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.