Înmatriculări în județul Tulcea, octombrie 2021

Noi70

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare221

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 4 noi2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 66 noi199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199902
200003
200101
200204
200307
200408
2005019
2006022
2007013
2008024
2009012
2010020
2011025
2012016
201307
201407
201507
201608
201708
201805
201900
202042
2021660

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6221,3%
DACIA289,6%
AUDI237,9%
FORD217,2%
OPEL217,2%
HYUNDAI206,9%
RENAULT206,9%
BMW134,5%
SKODA134,5%
MERCEDES-BENZ93,1%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT93,1%
KIA72,4%
MAZDA62,1%
TOYOTA51,7%
VOLVO51,7%
FIAT41,4%
SEAT41,4%
SUZUKI41,4%
LAND ROVER31,0%
MITSUBISHI31,0%
CHEVROLET20,7%
HONDA20,7%
NISSAN20,7%
CITROEN10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF217,2%
VOLKSWAGEN PASSAT206,9%
AUDI A4113,8%
DACIA SANDERO113,8%
DACIA LOGAN103,4%
OPEL ASTRA93,1%
HYUNDAI I2082,8%
SKODA OCTAVIA82,8%
FORD FOCUS72,4%
DACIA DUSTER62,1%
Toate (115)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI ELANTRA51,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,7%
BMW SERIA 341,4%
FORD KUGA41,4%
KIA SPORTAGE41,4%
OPEL CORSA41,4%
RENAULT MEGANE41,4%
RENAULT SCENIC41,4%
VOLKSWAGEN TOURAN41,4%
AUDI A331,0%
BMW SERIA 131,0%
BMW X331,0%
FORD MONDEO31,0%
HYUNDAI KONA31,0%
MAZDA CX-3031,0%
RENAULT CAPTUR31,0%
RENAULT CLIO31,0%
RENAULT LAGUNA31,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS31,0%
VOLKSWAGEN POLO31,0%
AUDI A120,7%
AUDI A620,7%
CHEVROLET CAPTIVA20,7%
FIAT PUNTO20,7%
FORD C-MAX20,7%
HYUNDAI BAYON20,7%
LAND ROVER FREELANDER20,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,7%
MITSUBISHI OUTLANDER20,7%
OPEL CROSSLAND20,7%
OPEL ZAFIRA20,7%
PEUGEOT 30720,7%
PEUGEOT 40720,7%
SKODA FABIA20,7%
SUZUKI SWIFT20,7%
TOYOTA C-HR20,7%
TOYOTA RAV420,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,7%
VOLVO V4020,7%
AUDI A510,3%
AUDI A810,3%
AUDI Q310,3%
AUDI Q510,3%
AUDI Q710,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW SERIA 510,3%
BMW X510,3%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,3%
DACIA SPRING10,3%
FIAT DOBLO10,3%
FIAT PANDA10,3%
FORD ECOSPORT10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD GRAND C-MAX10,3%
FORD KA10,3%
FORD S-MAX10,3%
HONDA FR-V10,3%
HONDA HR-V10,3%
HYUNDAI COUPE10,3%
HYUNDAI I3010,3%
KIA RIO10,3%
KIA SORENTO10,3%
KIA XCEED10,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 510,3%
MAZDA 610,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,3%
MERCEDES-BENZ GLC10,3%
MINI CLUBMAN10,3%
MITSUBISHI SPACE STAR10,3%
NISSAN QASHQAI10,3%
NISSAN QASHQAI+210,3%
OPEL GRANDLAND10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL SIGNUM10,3%
OPEL VECTRA10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 400710,3%
PEUGEOT 60710,3%
PORSCHE CAYENNE10,3%
RENAULT KOLEOS10,3%
RENAULT LATITUDE10,3%
RENAULT MODUS10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT CORDOBA10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SEAT LEON10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SKODA SCALA10,3%
SKODA YETI10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
SUZUKI SX410,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA AYGO10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,3%
VOLKSWAGEN T-ROC10,3%
VOLVO S4010,3%
VOLVO S6010,3%
VOLVO XC6010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7425,4%
SUV7024,1%
Mici (B)5418,6%
Medii (D)5318,2%
Monovolume (MPV)248,2%
Mari și de lux (E)93,1%
Mini (A)51,7%
Neclasificate10,3%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22175,9%
Noi7024,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15553,3%
Benzină10235,1%
Hibrid196,5%
GPL124,1%
Electric31,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică27293,5%
Companie196,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11639,9%
Berlină cu hayon7525,8%
Berlină4916,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4716,2%
Cabriolet31,0%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7826,8%
75-109 kW14549,8%
110-149 kW5117,5%
150-219 kW113,8%
220 kW și peste31,0%
Necompletat31,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2910,0%
1000-1399 cmc4415,1%
1400-1599 cmc6923,7%
1600-1999 cmc12442,6%
2000-2999 cmc196,5%
3000 cmc și peste31,0%
Necompletat31,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9398,9%
Export11,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2324,5%
OPEL1617,0%
DAEWOO1414,9%
VOLKSWAGEN1313,8%
FORD88,5%
RENAULT55,3%
SKODA33,2%
AUDI22,1%
BMW22,1%
CHEVROLET11,1%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,1%
JAGUAR11,1%
KIA11,1%
MAZDA11,1%
MITSUBISHI11,1%
SEAT11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.