Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Arad, octombrie 2026

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare61-12,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări89-7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 1 noinov 24: 67 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 62 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 70 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 87 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 97 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 83 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 73 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 56 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 81 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 44 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 68 rulate, prima înmatriculareoct 25: 70 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 57 rulate, prima înmatricularedec 25: 34 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 62 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 60 rulate, prima înmatricularemai 26: 44 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 62 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 55 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 61 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 61 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24167
dec 24162
ian 25370
feb 25387
mar 25197
apr 25183
mai 25273
iun 25156
iul 25481
aug 25144
sep 25168
oct 25070
nov 25357
dec 25034
ian 26262
feb 26069
mar 26055
apr 26360
mai 26044
iun 26462
iul 26455
aug 26251
sep 26161
oct 26261

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200201
200301
200404
200501
200603
200707
200803
200901
201004
201103
201201
201304
201401
201501
201601
201704
201802
201902
202004
202103
202201
202303
202401
202503
202621

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1219,0%
CLASA C1117,5%
CLASA A46,3%
CLASA B46,3%
GLE46,3%
VITO46,3%
CLASA V34,8%
GLC34,8%
ML34,8%
CLA23,2%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA G23,2%
GLK23,2%
AMG GT11,6%
CLASA S11,6%
CLC11,6%
CLK11,6%
EQB11,6%
GLA11,6%
GLS11,6%
SPRINTER11,6%
VIANO11,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1727,0%
SUV1727,0%
Mari și de lux (E)1320,6%
Monovolume (MPV)1219,0%
Sport23,2%
Medii (D)11,6%
Utilitare11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6196,8%
Noi23,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3758,7%
Benzină1523,8%
Hibrid1015,9%
Electric11,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5079,4%
Companie1320,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3352,4%
Berlină2031,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)69,5%
Berlină cu hayon23,2%
Cabriolet11,6%
Cupeu11,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34,8%
75-109 kW1727,0%
110-149 kW2438,1%
150-219 kW1117,5%
220 kW și peste711,1%
Necompletat11,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc23,2%
1400-1599 cmc69,5%
1600-1999 cmc1727,0%
2000-2999 cmc3758,7%
Necompletat11,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1076,9%
Dezmembrare323,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.