Înmatriculări VOLVO în județul Vâlcea, februarie 2025

Noi10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare13-7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări8

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 12 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 13 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 13 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 9 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 4 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 11 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 9 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 14 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 rulate, prima înmatricularemar 26: 11 rulate, prima înmatriculareapr 26: 9 rulate, prima înmatricularemai 26: 11 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 rulate, prima înmatriculareiul 26: 14 rulate, prima înmatriculareaug 26: 11 rulate, prima înmatricularesep 26: 8 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24012
dec 24113
ian 25013
feb 25113
mar 25017
apr 2519
mai 2508
iun 2514
iul 25111
aug 2507
sep 2519
oct 25014
nov 25014
dec 2506
ian 2607
feb 2608
mar 26011
apr 2609
mai 26011
iun 2609
iul 26014
aug 26011
sep 2608
oct 2606

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122004: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200402
200500
200600
200700
200800
200900
201000
201102
201202
201302
201401
201500
201600
201700
201801
201901
202001
202100
202200
202300
202411

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60750,0%
V60321,4%
XC90214,3%
S9017,1%
V4017,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV964,3%
Medii (D)321,4%
Compacte (C)17,1%
Mari și de lux (E)17,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1392,9%
Noi17,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1071,4%
Benzină214,3%
Hibrid214,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1178,6%
Companie321,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1071,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)321,4%
Berlină17,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW17,1%
110-149 kW857,1%
150-219 kW535,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc17,1%
1600-1999 cmc964,3%
2000-2999 cmc428,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.