Înmatriculări VOLVO în județul Satu Mare, ianuarie 2023

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare10-9,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări8

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 13 rulate, prima înmatricularedec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 28 rulate, prima înmatricularemar 25: 25 rulate, prima înmatriculareapr 25: 25 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 12 rulate, prima înmatriculareaug 25: 10 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 rulate, prima înmatriculareoct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 10 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 10 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 15 rulate, prima înmatricularemar 26: 16 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 7 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 rulate, prima înmatriculareaug 26: 19 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24013
dec 24020
ian 25018
feb 25128
mar 25025
apr 25025
mai 25021
iun 25013
iul 25112
aug 25010
sep 25021
oct 25023
nov 25010
dec 25210
ian 26014
feb 26115
mar 26016
apr 2617
mai 26013
iun 26014
iul 26013
aug 26019
sep 26011
oct 26117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi20062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200701
200800
200901
201000
201100
201201
201300
201402
201502
201600
201701
201800
201901
202000
202100
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60763,6%
S4019,1%
S8019,1%
S9019,1%
XC9019,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV872,7%
Mari și de lux (E)218,2%
Compacte (C)19,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1090,9%
Noi19,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină981,8%
Benzină19,1%
Hibrid19,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1090,9%
Companie19,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break763,6%
Berlină327,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW218,2%
110-149 kW763,6%
150-219 kW218,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc19,1%
1600-1999 cmc763,6%
2000-2999 cmc327,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.