Înmatriculări VOLVO în județul Satu Mare, ianuarie 2022

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare11-15,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 13 rulate, prima înmatricularedec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 28 rulate, prima înmatricularemar 25: 25 rulate, prima înmatriculareapr 25: 25 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 12 rulate, prima înmatriculareaug 25: 10 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 rulate, prima înmatriculareoct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 10 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 10 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 15 rulate, prima înmatricularemar 26: 16 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 7 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 rulate, prima înmatriculareaug 26: 19 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24013
dec 24020
ian 25018
feb 25128
mar 25025
apr 25025
mai 25021
iun 25013
iul 25112
aug 25010
sep 25021
oct 25023
nov 25010
dec 25210
ian 26014
feb 26115
mar 26016
apr 2617
mai 26013
iun 26014
iul 26013
aug 26019
sep 26011
oct 26117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200501
200600
200700
200801
200900
201000
201101
201200
201301
201400
201501
201602
201700
201802
201901

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60436,4%
V50218,2%
XC90218,2%
S6019,1%
S9019,1%
V6019,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV654,5%
Compacte (C)218,2%
Medii (D)218,2%
Mari și de lux (E)19,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1090,9%
Benzină19,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică981,8%
Companie218,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break763,6%
Berlină218,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)218,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW218,2%
110-149 kW545,5%
150-219 kW327,3%
220 kW și peste19,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc19,1%
1600-1999 cmc654,5%
2000-2999 cmc436,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.