Înmatriculări VOLVO în județul Sălaj, decembrie 2025

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare11+37,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări5-61,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 13 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 rulate, prima înmatriculareian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 32 rulate, prima înmatricularemar 25: 25 rulate, prima înmatriculareapr 25: 25 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 rulate, prima înmatriculareiul 25: 24 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 rulate, prima înmatricularesep 25: 18 rulate, prima înmatriculareoct 25: 24 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 11 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 rulate, prima înmatricularefeb 26: 16 rulate, prima înmatricularemar 26: 16 rulate, prima înmatriculareapr 26: 14 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 rulate, prima înmatriculareiun 26: 17 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24013
dec 2408
ian 25024
feb 25032
mar 25025
apr 25025
mai 25027
iun 25016
iul 25024
aug 25019
sep 25018
oct 25024
nov 2507
dec 25211
ian 26023
feb 26016
mar 26016
apr 26014
mai 26014
iun 26017
iul 26021
aug 26010
sep 26019
oct 26018

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201101
201203
201302
201402
201500
201600
201700
201800
201901
202000
202100
202200
202301
202410
202511

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60646,2%
V40323,1%
V60215,4%
Model necompletat17,7%
XC9017,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV mari753,8%
Compacte (C)323,1%
Medii (D)215,4%
Neclasificate17,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1184,6%
Noi215,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină861,5%
Hibrid430,8%
Benzină17,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1292,3%
Companie17,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break969,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)430,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW323,1%
110-149 kW538,5%
150-219 kW323,1%
220 kW și peste215,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc323,1%
1600-1999 cmc861,5%
2000-2999 cmc215,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare360,0%
Export240,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.