Înmatriculări VOLVO în județul Mureș, mai 2025

Noi4+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare21-4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări18+125,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 4 noinov 24: 24 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 23 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 25 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 28 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 22 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 21 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 24 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 28 rulate, prima înmatriculareaug 25: 5 noiaug 25: 28 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 21 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 21 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 19 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 25 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 16 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 17 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 14 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 18 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 16 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 26 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 6 noisep 26: 16 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 16 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24424
dec 24123
ian 25125
feb 25428
mar 25122
apr 25024
mai 25421
iun 25324
iul 25328
aug 25528
sep 25121
oct 25221
nov 25219
dec 25125
ian 26116
feb 26317
mar 26314
apr 26118
mai 26313
iun 26316
iul 26226
aug 26215
sep 26616
oct 26416

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123452001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200300
200401
200500
200601
200701
200800
200900
201001
201101
201201
201301
201404
201500
201602
201702
201801
201901
202002
202100
202200
202300
202441

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60936,0%
XC90416,0%
V40312,0%
V5028,0%
EC4014,0%
EX3014,0%
EX9014,0%
S6014,0%
S8014,0%
V6014,0%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
XC4014,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1768,0%
Compacte (C)520,0%
Medii (D)28,0%
Mari și de lux (E)14,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2184,0%
Noi416,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1456,0%
Hibrid520,0%
Benzină312,0%
Electric312,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1872,0%
Companie728,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1560,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)832,0%
Berlină28,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW728,0%
110-149 kW936,0%
150-219 kW416,0%
220 kW și peste28,0%
Necompletat312,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc14,0%
1600-1999 cmc1560,0%
2000-2999 cmc624,0%
Necompletat312,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.