Înmatriculări VOLVO în județul Dâmbovița, aprilie 2022

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare4-33,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 16 rulate, prima înmatricularedec 24: 10 rulate, prima înmatriculareian 25: 12 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 rulate, prima înmatriculareapr 25: 16 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 17 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 17 rulate, prima înmatricularesep 25: 12 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 rulate, prima înmatricularedec 25: 14 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 10 rulate, prima înmatricularefeb 26: 16 rulate, prima înmatricularemar 26: 7 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 13 rulate, prima înmatriculareiul 26: 10 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 rulate, prima înmatricularesep 26: 6 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24016
dec 24010
ian 25012
feb 2506
mar 25013
apr 25016
mai 25013
iun 25217
iul 25016
aug 25217
sep 25012
oct 25112
nov 25015
dec 25014
ian 26210
feb 26016
mar 2607
apr 2608
mai 2608
iun 26013
iul 26010
aug 2605
sep 2606
oct 26010

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012008: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare200820092010201120122013201420152016201720182019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200801
200900
201000
201100
201201
201300
201400
201500
201601
201700
201800
201901

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
V40125,0%
V60125,0%
V70125,0%
XC70125,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)250,0%
Compacte (C)125,0%
SUV125,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină250,0%
Motorină250,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break375,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)125,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW250,0%
110-149 kW125,0%
150-219 kW125,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc250,0%
1600-1999 cmc125,0%
2000-2999 cmc125,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.