Înmatriculări VOLVO în județul Argeș, aprilie 2024

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare22+37,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări19+111,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 19 rulate, prima înmatricularedec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 14 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 28 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 27 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 22 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 15 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 23 rulate, prima înmatriculareoct 25: 22 rulate, prima înmatricularenov 25: 14 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 15 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 15 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 14 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 13 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 11 rulate, prima înmatriculareaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 7 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24019
dec 24017
ian 25018
feb 25114
mar 25128
apr 25127
mai 25122
iun 25115
iul 25122
aug 25115
sep 25323
oct 25022
nov 25014
dec 25012
ian 26115
feb 26315
mar 26214
apr 26015
mai 26322
iun 26413
iul 26111
aug 26015
sep 26014
oct 2617

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200500
200601
200701
200800
200900
201000
201100
201201
201302
201401
201502
201604
201701
201801
201904
202001
202101
202200
202301
202410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
V40626,1%
XC60626,1%
XC90313,0%
S9028,7%
XC4028,7%
S4014,3%
V5014,3%
V6014,3%
V9014,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1147,8%
Compacte (C)834,8%
Mari și de lux (E)313,0%
Medii (D)14,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2295,7%
Noi14,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1773,9%
Hibrid417,4%
Benzină28,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie1356,5%
Persoană fizică1043,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1147,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)939,1%
Berlină313,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW521,7%
110-149 kW1147,8%
150-219 kW417,4%
220 kW și peste313,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc28,7%
1600-1999 cmc1878,3%
2000-2999 cmc313,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.