Înmatriculări VOLVO în județul Arad, iulie 2026

Noi1-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare17-15,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări15+25,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 1 noinov 24: 19 rulate, prima înmatricularedec 24: 19 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 18 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 17 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 25 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 26 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 14 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 20 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 14 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 16 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 18 rulate, prima înmatricularedec 25: 11 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 rulate, prima înmatricularefeb 26: 13 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 15 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 17 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24119
dec 24019
ian 25118
feb 25217
mar 25225
apr 25226
mai 25114
iun 25115
iul 25220
aug 25114
sep 25122
oct 25116
nov 25118
dec 25011
ian 2607
feb 26013
mar 26014
apr 26013
mai 26213
iun 26015
iul 26117
aug 26018
sep 26014
oct 2607

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342007: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi20072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200702
200800
200900
201000
201103
201200
201300
201401
201500
201604
201700
201801
201902
202000
202101
202202
202301
202400
202500
202610

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60844,4%
XC90422,2%
XC40211,1%
S4015,6%
V4015,6%
V5015,6%
XC7015,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1583,3%
Compacte (C)316,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1794,4%
Noi15,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1055,6%
Hibrid527,8%
Benzină316,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1477,8%
Companie422,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1372,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)422,2%
Berlină15,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW316,7%
110-149 kW950,0%
150-219 kW422,2%
220 kW și peste211,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc15,6%
1600-1999 cmc1583,3%
2000-2999 cmc211,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.