Înmatriculări VOLVO în județul Arad, aprilie 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare13-50,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări10-33,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030nov 24: 1 noinov 24: 19 rulate, prima înmatricularedec 24: 19 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 18 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 17 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 25 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 26 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 14 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 20 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 14 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 16 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 18 rulate, prima înmatricularedec 25: 11 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 rulate, prima înmatricularefeb 26: 13 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 15 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 17 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24119
dec 24019
ian 25118
feb 25217
mar 25225
apr 25226
mai 25114
iun 25115
iul 25220
aug 25114
sep 25122
oct 25116
nov 25118
dec 25011
ian 2607
feb 26013
mar 26014
apr 26013
mai 26213
iun 26015
iul 26117
aug 26018
sep 26014
oct 2607

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200501
200600
200700
200800
200901
201000
201100
201200
201301
201401
201502
201602
201700
201800
201900
202001
202101
202201
202300
202401

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC60646,2%
S40215,4%
XC90215,4%
S6017,7%
V4017,7%
XC4017,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV969,2%
Compacte (C)323,1%
Medii (D)17,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină861,5%
Hibrid430,8%
Benzină17,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1184,6%
Companie215,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break753,8%
Berlină323,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)323,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW538,5%
110-149 kW430,8%
150-219 kW430,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc215,4%
1600-1999 cmc753,8%
2000-2999 cmc430,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.