Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Vrancea, iunie 2025

Noi3-25,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare94+34,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări181+33,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 4 noinov 24: 87 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 96 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 92 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 85 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 112 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 110 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 96 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 93 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 67 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 106 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 108 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 88 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 83 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 87 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 82 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 66 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 78 rulate, prima înmatriculareiul 26: 97 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 78 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 89 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24487
dec 24396
ian 25292
feb 25285
mar 255112
apr 254110
mai 25298
iun 25394
iul 25496
aug 25393
sep 25467
oct 254106
nov 254108
dec 25388
ian 26372
feb 26283
mar 26387
apr 26382
mai 26466
iun 26478
iul 26097
aug 26278
sep 26259
oct 26789

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 2 noi200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200202
200301
200402
200505
200607
200703
200803
2009010
201009
201103
201208
201304
201406
201503
201605
201707
201806
201904
202001
202104
202201
202300
202410
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT2020,6%
GOLF1919,6%
TIGUAN1919,6%
TOURAN1111,3%
CADDY88,2%
POLO44,1%
TOUAREG44,1%
GOLF PLUS22,1%
JETTA22,1%
SHARAN22,1%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ARTEON11,0%
CARAVELLE11,0%
EOS11,0%
MULTIVAN11,0%
T-CROSS11,0%
TAIGO11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)2525,8%
SUV2525,8%
Compacte (C)2121,6%
Medii (D)2121,6%
Mici (B)44,1%
Sport11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9496,9%
Noi33,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7678,4%
Benzină2020,6%
Hibrid11,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8385,6%
Companie1414,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7173,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1414,4%
Berlină66,2%
Berlină cu hayon55,2%
Cabriolet11,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1010,3%
75-109 kW5455,7%
110-149 kW2727,8%
150-219 kW55,2%
220 kW și peste11,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11,0%
1000-1399 cmc1414,4%
1400-1599 cmc1414,4%
1600-1999 cmc6364,9%
2000-2999 cmc55,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.