Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Vâlcea, octombrie 2026

Noi9-73,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare94-36,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări242-8,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri52

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 46 noinov 24: 135 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 noidec 24: 123 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 126 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 noifeb 25: 144 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 138 rulate, prima înmatriculareapr 25: 10 noiapr 25: 134 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 131 rulate, prima înmatriculareiun 25: 7 noiiun 25: 125 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 116 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 noiaug 25: 103 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 noisep 25: 131 rulate, prima înmatriculareoct 25: 34 noioct 25: 147 rulate, prima înmatricularenov 25: 32 noinov 25: 104 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 103 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 96 rulate, prima înmatricularefeb 26: 35 noifeb 26: 110 rulate, prima înmatricularemar 26: 51 noimar 26: 95 rulate, prima înmatriculareapr 26: 19 noiapr 26: 101 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 85 rulate, prima înmatriculareiun 26: 46 noiiun 26: 89 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 noiiul 26: 85 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 94 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 noisep 26: 97 rulate, prima înmatriculareoct 26: 9 noioct 26: 94 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446135
dec 247123
ian 2527126
feb 2526144
mar 259138
apr 2510134
mai 257131
iun 257125
iul 2516116
aug 2516103
sep 2514131
oct 2534147
nov 2532104
dec 2522103
ian 262896
feb 2635110
mar 265195
apr 2619101
mai 263385
iun 264689
iul 262185
aug 261494
sep 261397
oct 26994

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 8 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200202
200300
200402
200503
200604
200705
200806
200907
201006
2011010
2012012
201304
201409
201506
201602
201702
201803
201900
202002
202101
202206
202301
202400
202511
202680

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF2221,4%
PASSAT2221,4%
TIGUAN109,7%
TOURAN98,7%
TOUAREG65,8%
POLO54,9%
CC43,9%
TRANSPORTER43,9%
SHARAN32,9%
T-CROSS32,9%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
T-ROC32,9%
CADDY21,9%
TAIGO21,9%
BEETLE11,0%
EOS11,0%
ID 411,0%
JETTA11,0%
MULTIVAN11,0%
Model necompletat11,0%
SCIROCCO11,0%
UP11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)2625,2%
SUV2524,3%
Compacte (C)2322,3%
Monovolume (MPV)1918,4%
Mici (B)54,9%
Sport32,9%
Neclasificate11,0%
Mini (A)11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9491,3%
Noi98,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7572,8%
Benzină2120,4%
Hibrid65,8%
Electric11,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9087,4%
Companie1312,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7068,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1413,6%
Berlină cu hayon98,7%
Berlină87,8%
Cabriolet11,0%
Cupeu11,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1110,7%
75-109 kW6462,1%
110-149 kW2221,4%
150-219 kW54,9%
Necompletat11,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc87,8%
1000-1399 cmc109,7%
1400-1599 cmc1615,5%
1600-1999 cmc6260,2%
2000-2999 cmc65,8%
Necompletat11,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4076,9%
Export1223,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.