Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Vaslui, martie 2024

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare84-6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări240+14,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 2 noinov 24: 97 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 88 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 110 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 115 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 109 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 93 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 100 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 89 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 86 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 104 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 101 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 93 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 87 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 75 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 89 rulate, prima înmatriculareapr 26: 72 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 65 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 70 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 75 rulate, prima înmatriculareaug 26: 74 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 97 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 74 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24297
dec 24188
ian 252110
feb 254115
mar 253109
apr 25080
mai 25493
iun 25291
iul 253100
aug 25189
sep 25186
oct 251104
nov 252101
dec 25293
ian 26187
feb 26275
mar 26289
apr 26072
mai 26165
iun 26170
iul 26275
aug 26074
sep 26297
oct 26374

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510151999: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare1999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200000
200100
200201
200303
200403
200503
2006011
200707
2008010
200906
201006
201108
201207
201303
201403
201500
201603
201700
201801
201904
202003

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1922,6%
PASSAT1821,4%
TIGUAN1011,9%
GOLF PLUS78,3%
TOURAN67,1%
POLO56,0%
SHARAN44,8%
CADDY33,6%
CC33,6%
JETTA22,4%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOUAREG22,4%
BORA11,2%
CARAVELLE11,2%
LUPO11,2%
PASAT11,2%
T-ROC11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2226,2%
Medii (D)2125,0%
Monovolume (MPV)2125,0%
SUV1315,5%
Mici (B)56,0%
Neclasificate11,2%
Mini (A)11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6881,0%
Benzină1619,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7892,9%
Companie67,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4958,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1619,0%
Berlină1113,1%
Berlină cu hayon89,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1416,7%
75-109 kW5160,7%
110-149 kW1821,4%
150-219 kW11,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11,2%
1000-1399 cmc1517,9%
1400-1599 cmc89,5%
1600-1999 cmc5767,9%
2000-2999 cmc33,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4597,8%
Export12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.