Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Tulcea, noiembrie 2025

Noi2-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare42-12,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări116-0,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 3 noinov 24: 48 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 31 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 47 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 43 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 55 rulate, prima înmatricularemai 25: 45 rulate, prima înmatriculareiun 25: 38 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 35 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 40 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 47 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 42 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 42 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 38 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 24 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 24 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 17 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 35 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 24 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 22 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 20 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24348
dec 24031
ian 25231
feb 25347
mar 25143
apr 25255
mai 25045
iun 25038
iul 25135
aug 25240
sep 25247
oct 25442
nov 25242
dec 25338
ian 26018
feb 26231
mar 26124
apr 26133
mai 26124
iun 26217
iul 26335
aug 26124
sep 26222
oct 26320

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123452001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200300
200402
200500
200602
200700
200803
200904
201003
201101
201205
201305
201402
201504
201601
201703
201801
201901
202001
202101
202202
202300
202400
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT1431,8%
TIGUAN920,5%
GOLF715,9%
POLO49,1%
CADDY24,5%
JETTA24,5%
TOURAN24,5%
CARAVELLE12,3%
CC12,3%
GOLF PLUS12,3%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
T-ROC12,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)1534,1%
SUV1022,7%
Compacte (C)920,5%
Monovolume (MPV)613,6%
Mici (B)49,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4295,5%
Noi24,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3068,2%
Benzină1227,3%
Electric12,3%
Hibrid12,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4193,2%
Companie36,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2863,6%
Berlină818,2%
Berlină cu hayon511,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)36,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW511,4%
75-109 kW3068,2%
110-149 kW818,2%
150-219 kW12,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12,3%
1000-1399 cmc818,2%
1400-1599 cmc1022,7%
1600-1999 cmc2454,5%
Necompletat12,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2893,3%
Export26,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.