Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Suceava, iulie 2025

Noi13+44,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare380+24,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări641+43,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 5 noinov 24: 323 rulate, prima înmatricularedec 24: 10 noidec 24: 298 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 277 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 314 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 326 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 366 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 333 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 302 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 380 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 309 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 341 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 343 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 354 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 292 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 282 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 noifeb 26: 308 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 329 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 275 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 258 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 239 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 259 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 272 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 257 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245323
dec 2410298
ian 255277
feb 254314
mar 254326
apr 254366
mai 256333
iun 255302
iul 2513380
aug 257309
sep 254341
oct 254343
nov 256354
dec 258292
ian 263282
feb 268308
mar 261329
apr 265275
mai 263258
iun 266239
iul 263259
aug 266244
sep 267272
oct 261257

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200103
200207
200305
200408
2005021
2006022
2007024
2008029
2009035
2010035
2011052
2012020
2013024
2014013
2015018
2016016
2017116
201807
201908
202008
202105
202200
202300
202422
2025100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF9223,4%
PASSAT8922,6%
TIGUAN5313,5%
POLO338,4%
TOURAN276,9%
TOUAREG215,3%
GOLF PLUS205,1%
CADDY153,8%
SHARAN123,1%
CC71,8%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSPORTER61,5%
TAIGO41,0%
JETTA30,8%
T-CROSS30,8%
T-ROC30,8%
GOLF SPORTSVAN20,5%
CARAVELLE10,3%
MULTIVAN10,3%
SCIROCCO10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)9624,4%
Compacte (C)9524,2%
Monovolume (MPV)8421,4%
SUV8421,4%
Mici (B)338,4%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38096,7%
Noi133,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33184,2%
Benzină5614,2%
Hibrid51,3%
Electric10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36292,1%
Companie317,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27169,0%
Berlină cu hayon4712,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4712,0%
Berlină276,9%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6215,8%
75-109 kW23559,8%
110-149 kW7318,6%
150-219 kW215,3%
220 kW și peste20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc51,3%
1000-1399 cmc399,9%
1400-1599 cmc7519,1%
1600-1999 cmc25063,6%
2000-2999 cmc235,9%
Necompletat10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6188,4%
Export811,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.