Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Suceava, decembrie 2024

Noi10+150,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare298+18,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări494-2,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri121

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 5 noinov 24: 323 rulate, prima înmatricularedec 24: 10 noidec 24: 298 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 277 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 314 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 326 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 366 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 333 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 302 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 380 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 309 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 341 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 343 rulate, prima înmatricularenov 25: 6 noinov 25: 354 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 292 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 282 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 noifeb 26: 308 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 329 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 275 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 258 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 239 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 259 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 272 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 257 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245323
dec 2410298
ian 255277
feb 254314
mar 254326
apr 254366
mai 256333
iun 255302
iul 2513380
aug 257309
sep 254341
oct 254343
nov 256354
dec 258292
ian 263282
feb 268308
mar 261329
apr 265275
mai 263258
iun 266239
iul 263259
aug 266244
sep 267272
oct 261257

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200001
200103
200205
200306
200409
2005013
2006024
2007026
2008035
2009035
2010019
2011022
2012019
2013017
2014012
2015011
2016015
201703
201805
201909
202005
202101
202200
202301
2024101

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT6822,1%
GOLF5618,2%
TIGUAN4113,3%
POLO258,1%
TOURAN258,1%
GOLF PLUS206,5%
CADDY144,5%
SHARAN134,2%
TOUAREG92,9%
JETTA82,6%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSPORTER51,6%
MULTIVAN41,3%
BORA31,0%
NEW BEETLE31,0%
T-ROC31,0%
CC20,6%
SCIROCCO20,6%
T-CROSS20,6%
ARTEON10,3%
CARAVELLE10,3%
GOLF SPORTSVAN10,3%
PHAETON10,3%
UP10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)8326,9%
Medii (D)7123,1%
Compacte (C)6721,8%
SUV5517,9%
Mici (B)258,1%
Sport51,6%
Mini (A)10,3%
Mari și de lux (E)10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29896,8%
Noi103,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25281,8%
Benzină5618,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică28492,2%
Companie247,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18961,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4715,3%
Berlină cu hayon4514,6%
Berlină258,1%
Cupeu20,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4915,9%
75-109 kW18760,7%
110-149 kW6220,1%
150-219 kW103,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc123,9%
1000-1399 cmc309,7%
1400-1599 cmc4715,3%
1600-1999 cmc20867,5%
2000-2999 cmc103,2%
3000 cmc și peste10,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11494,2%
Export75,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.