Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Sibiu, februarie 2022

Noi9+12,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare149-20,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri117

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 10 noinov 24: 157 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 noidec 24: 144 rulate, prima înmatriculareian 25: 134 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 170 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 154 rulate, prima înmatriculareapr 25: 10 noiapr 25: 183 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 169 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 151 rulate, prima înmatriculareiul 25: 7 noiiul 25: 166 rulate, prima înmatriculareaug 25: 18 noiaug 25: 147 rulate, prima înmatricularesep 25: 15 noisep 25: 159 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 163 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 172 rulate, prima înmatricularedec 25: 14 noidec 25: 149 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 127 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 161 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 noimar 26: 144 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 131 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 122 rulate, prima înmatriculareiun 26: 12 noiiun 26: 148 rulate, prima înmatriculareiul 26: 5 noiiul 26: 115 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 136 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 117 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 115 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410157
dec 247144
ian 250134
feb 252170
mar 255154
apr 2510183
mai 253169
iun 259151
iul 257166
aug 2518147
sep 2515159
oct 255163
nov 254172
dec 2514149
ian 268127
feb 2611161
mar 2612144
apr 263131
mai 265122
iun 2612148
iul 265115
aug 264136
sep 265117
oct 267115

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015201998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 9 noi199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199902
200001
200104
200204
200304
2004010
2005011
2006014
2007013
2008016
2009019
2010013
201108
201206
201304
201405
201503
201603
201700
201804
201903
202000
202190

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF5534,8%
POLO2113,3%
PASSAT1912,0%
TOURAN159,5%
TIGUAN127,6%
GOLF PLUS53,2%
CC42,5%
JETTA42,5%
TOUAREG42,5%
CADDY31,9%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SHARAN31,9%
T-CROSS31,9%
TRANSPORTER31,9%
CARAVELLE21,3%
LUPO21,3%
ARTEON10,6%
ID 310,6%
UP10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6038,0%
Monovolume (MPV)3119,6%
Medii (D)2415,2%
Mici (B)2113,3%
SUV1912,0%
Mini (A)31,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14994,3%
Noi95,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9358,9%
Benzină6138,6%
Electric21,3%
Hibrid21,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14692,4%
Companie127,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8352,5%
Berlină cu hayon4226,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1811,4%
Berlină159,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4125,9%
75-109 kW9157,6%
110-149 kW2113,3%
150-219 kW31,9%
Necompletat21,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,6%
1000-1399 cmc4528,5%
1400-1599 cmc3019,0%
1600-1999 cmc7547,5%
2000-2999 cmc53,2%
Necompletat21,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11295,7%
Export54,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.