Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Satu Mare, august 2022

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare146-19,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri52

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 135 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 131 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 105 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 rulate, prima înmatricularemar 25: 162 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 172 rulate, prima înmatricularemai 25: 135 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 118 rulate, prima înmatriculareiul 25: 134 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 128 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 128 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 150 rulate, prima înmatricularenov 25: 119 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 101 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 97 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 115 rulate, prima înmatricularemar 26: 126 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 158 rulate, prima înmatricularemai 26: 107 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 104 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 122 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 rulate, prima înmatricularesep 26: 127 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 118 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241135
dec 241131
ian 251105
feb 250164
mar 250162
apr 251172
mai 250135
iun 253118
iul 250134
aug 252128
sep 252128
oct 251150
nov 250119
dec 252101
ian 26297
feb 264115
mar 260126
apr 263158
mai 260107
iun 263104
iul 261122
aug 260105
sep 260127
oct 263118

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199901
200001
200105
200202
200309
200404
2005011
2006015
2007017
2008012
200909
201008
201107
201207
201306
201405
201508
201605
201706
201805
201902
202000
202100
202220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF4933,1%
PASSAT2718,2%
POLO128,1%
TIGUAN106,8%
TOURAN106,8%
SHARAN74,7%
CC42,7%
EOS42,7%
GOLF PLUS42,7%
JETTA42,7%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOUAREG42,7%
CADDY32,0%
BORA21,4%
TRANSPORTER21,4%
ARTEON10,7%
BEETLE10,7%
GOLF SPORTSVAN10,7%
MULTIVAN10,7%
PHAETON10,7%
T-CROSS10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5537,2%
Medii (D)3221,6%
Monovolume (MPV)2818,9%
SUV1510,1%
Mici (B)128,1%
Sport53,4%
Mari și de lux (E)10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14698,6%
Noi21,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11477,0%
Benzină3322,3%
Hibrid10,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13893,2%
Companie106,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7349,3%
Berlină cu hayon2919,6%
Berlină2516,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1711,5%
Cabriolet42,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2718,2%
75-109 kW9564,2%
110-149 kW2214,9%
150-219 kW32,0%
220 kW și peste10,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,4%
1000-1399 cmc2013,5%
1400-1599 cmc2516,9%
1600-1999 cmc9564,2%
2000-2999 cmc53,4%
3000 cmc și peste10,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4790,4%
Export59,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.