Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Sălaj, ianuarie 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare127-7,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări190+6,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 12 noinov 24: 115 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 137 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 166 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 132 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 148 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 rulate, prima înmatriculareiul 25: 174 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 123 rulate, prima înmatricularesep 25: 140 rulate, prima înmatriculareoct 25: 141 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 104 rulate, prima înmatricularedec 25: 68 rulate, prima înmatriculareian 26: 127 rulate, prima înmatricularefeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 126 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 89 rulate, prima înmatricularemai 26: 123 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 94 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 114 rulate, prima înmatriculareaug 26: 94 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 111 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 96 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2412115
dec 242100
ian 251137
feb 256166
mar 250164
apr 251132
mai 251148
iun 250106
iul 250174
aug 251123
sep 250140
oct 250141
nov 251104
dec 25068
ian 260127
feb 260119
mar 264126
apr 26189
mai 260123
iun 26294
iul 261114
aug 26094
sep 261111
oct 26296

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 10 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200302
200402
200502
200605
2007010
2008017
2009012
2010010
2011014
201209
201307
201404
2015011
201606
201707
201804
201904
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF3023,6%
TIGUAN2318,1%
PASSAT1511,8%
POLO1411,0%
TOUAREG97,1%
CADDY86,3%
SHARAN64,7%
GOLF PLUS53,9%
TOURAN53,9%
TRANSPORTER43,1%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
JETTA21,6%
ARTEON10,8%
BEETLE10,8%
CARAVELLE10,8%
GOLF SPORTSVAN10,8%
NEW BEETLE10,8%
PHAETON10,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3225,2%
SUV3225,2%
Monovolume (MPV)3023,6%
Medii (D)1612,6%
Mici (B)1411,0%
Sport21,6%
Mari și de lux (E)10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare127100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10582,7%
Benzină2015,7%
Electric10,8%
Hibrid10,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12497,6%
Companie32,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8768,5%
Berlină cu hayon2116,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1511,8%
Berlină43,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1713,4%
75-109 kW6752,8%
110-149 kW3326,0%
150-219 kW97,1%
Necompletat10,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2015,7%
1400-1599 cmc2015,7%
1600-1999 cmc7659,8%
2000-2999 cmc107,9%
Necompletat10,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare880,0%
Export220,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.