Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Sălaj, august 2022

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare145-19,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri26

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 12 noinov 24: 115 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 137 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 166 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 132 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 148 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 rulate, prima înmatriculareiul 25: 174 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 123 rulate, prima înmatricularesep 25: 140 rulate, prima înmatriculareoct 25: 141 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 104 rulate, prima înmatricularedec 25: 68 rulate, prima înmatriculareian 26: 127 rulate, prima înmatricularefeb 26: 119 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 126 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 89 rulate, prima înmatricularemai 26: 123 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 94 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 114 rulate, prima înmatriculareaug 26: 94 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 111 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 96 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2412115
dec 242100
ian 251137
feb 256166
mar 250164
apr 251132
mai 251148
iun 250106
iul 250174
aug 251123
sep 250140
oct 250141
nov 251104
dec 25068
ian 260127
feb 260119
mar 264126
apr 26189
mai 260123
iun 26294
iul 261114
aug 26094
sep 261111
oct 26296

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520251998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199900
200000
200105
200202
200304
200407
2005012
2006017
2007022
2008013
2009015
201008
2011015
201209
201308
201402
201503
201600
201702
201800
201900
202000
202100
202220

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF4228,6%
PASSAT2919,7%
TOURAN128,2%
POLO117,5%
TIGUAN117,5%
CADDY106,8%
JETTA74,8%
GOLF PLUS64,1%
SHARAN64,1%
TOUAREG53,4%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CC32,0%
BORA21,4%
T-ROC21,4%
SCIROCCO10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5134,7%
Monovolume (MPV)3423,1%
Medii (D)3221,8%
SUV1812,2%
Mici (B)117,5%
Sport10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14598,6%
Noi21,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12484,4%
Benzină2315,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14095,2%
Companie74,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8054,4%
Berlină cu hayon2718,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2315,6%
Berlină1610,9%
Cupeu10,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2416,3%
75-109 kW11074,8%
110-149 kW106,8%
150-219 kW32,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,4%
1000-1399 cmc1610,9%
1400-1599 cmc2315,6%
1600-1999 cmc10168,7%
2000-2999 cmc53,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2492,3%
Export27,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.