Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Prahova, aprilie 2024

Noi14+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare220+32,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări463+67,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 10 noinov 24: 193 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 185 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 noiian 25: 193 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 229 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 237 rulate, prima înmatriculareapr 25: 7 noiapr 25: 227 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 noimai 25: 229 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 noiiun 25: 198 rulate, prima înmatriculareiul 25: 22 noiiul 25: 205 rulate, prima înmatriculareaug 25: 8 noiaug 25: 208 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 noisep 25: 192 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 234 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 188 rulate, prima înmatricularedec 25: 16 noidec 25: 202 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 noiian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 9 noimar 26: 192 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 184 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 158 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 151 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 164 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 noisep 26: 167 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 144 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410193
dec 241185
ian 2515193
feb 2512229
mar 2513237
apr 257227
mai 258229
iun 2510198
iul 2522205
aug 258208
sep 2510192
oct 2517234
nov 255188
dec 2516202
ian 2610156
feb 263163
mar 269192
apr 266184
mai 262158
iun 2637151
iul 267173
aug 266164
sep 264167
oct 264144

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 18 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2024: 8 noi200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200203
200301
200408
200509
2006019
2007020
2008012
2009028
2010010
2011018
2012018
2013016
201407
201507
201606
2017012
201805
201909
202006
202104
202201
202360
202480

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF7833,3%
PASSAT5121,8%
TIGUAN219,0%
TOURAN198,1%
POLO187,7%
CC73,0%
GOLF PLUS62,6%
JETTA62,6%
TOUAREG52,1%
T-CROSS41,7%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CADDY31,3%
SHARAN31,3%
TAIGO31,3%
SCIROCCO20,9%
UP20,9%
ARTEON10,4%
CRAFTER10,4%
EOS10,4%
MULTIVAN10,4%
T-ROC10,4%
TRANSPORTER10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)8435,9%
Medii (D)5925,2%
SUV3414,5%
Monovolume (MPV)3314,1%
Mici (B)187,7%
Sport31,3%
Mini (A)20,9%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22094,0%
Noi146,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15465,8%
Benzină7532,1%
Hibrid31,3%
Electric10,4%
GPL10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21792,7%
Companie177,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15867,5%
Berlină cu hayon3414,5%
Berlină229,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)177,3%
Cupeu20,9%
Cabriolet10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3916,7%
75-109 kW12955,1%
110-149 kW6025,6%
150-219 kW52,1%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc93,8%
1000-1399 cmc5824,8%
1400-1599 cmc4418,8%
1600-1999 cmc11549,1%
2000-2999 cmc73,0%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2893,3%
Export26,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.