Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Neamț, ianuarie 2026

Noi2-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare109-24,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări437+42,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri21

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 5 noinov 24: 155 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 155 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 145 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 174 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 167 rulate, prima înmatriculareapr 25: 166 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 178 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 165 rulate, prima înmatriculareiul 25: 9 noiiul 25: 177 rulate, prima înmatriculareaug 25: 149 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 191 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 155 rulate, prima înmatricularedec 25: 4 noidec 25: 157 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 109 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 179 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 166 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 140 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 141 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 132 rulate, prima înmatriculareiul 26: 128 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 120 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 144 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245155
dec 246155
ian 254145
feb 2512174
mar 251167
apr 250166
mai 252178
iun 253165
iul 259177
aug 250149
sep 254148
oct 254191
nov 251155
dec 254157
ian 262109
feb 266179
mar 263166
apr 261140
mai 265141
iun 262132
iul 260128
aug 261120
sep 262144
oct 260131

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200203
200304
200404
200503
200606
2007011
200808
2009010
2010013
201107
2012010
201304
201409
201504
201603
201704
201801
201901
202001
202101
202200
202301
202400
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT2724,3%
GOLF2421,6%
TIGUAN109,0%
TOURAN87,2%
GOLF PLUS65,4%
SHARAN65,4%
CADDY54,5%
TOUAREG54,5%
TRANSPORTER54,5%
POLO43,6%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CC32,7%
NEW BEETLE21,8%
TAIGO21,8%
CARAVELLE10,9%
CRAFTER10,9%
EOS10,9%
JETTA10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)3127,9%
Medii (D)3027,0%
Compacte (C)2522,5%
SUV1715,3%
Mici (B)43,6%
Sport32,7%
Utilitare10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10998,2%
Noi21,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8778,4%
Benzină2421,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9787,4%
Companie1412,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7365,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2118,9%
Berlină cu hayon98,1%
Berlină76,3%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1210,8%
75-109 kW6962,2%
110-149 kW2522,5%
150-219 kW54,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,9%
1000-1399 cmc1614,4%
1400-1599 cmc1614,4%
1600-1999 cmc7365,8%
2000-2999 cmc54,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1781,0%
Export419,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.