Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Neamț, februarie 2022

Noi6+500,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare201-14,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 5 noinov 24: 155 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 155 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 145 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 174 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 167 rulate, prima înmatriculareapr 25: 166 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 178 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 165 rulate, prima înmatriculareiul 25: 9 noiiul 25: 177 rulate, prima înmatriculareaug 25: 149 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 148 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 191 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 155 rulate, prima înmatricularedec 25: 4 noidec 25: 157 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 109 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 179 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 166 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 140 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 noimai 26: 141 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 132 rulate, prima înmatriculareiul 26: 128 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 120 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 144 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245155
dec 246155
ian 254145
feb 2512174
mar 251167
apr 250166
mai 252178
iun 253165
iul 259177
aug 250149
sep 254148
oct 254191
nov 251155
dec 254157
ian 262109
feb 266179
mar 263166
apr 261140
mai 265141
iun 262132
iul 260128
aug 261120
sep 262144
oct 260131

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 6 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199701
199800
199901
200001
200102
200204
200305
200409
2005016
2006026
2007016
2008023
2009021
2010016
2011015
2012012
201307
201407
201504
201607
201702
201803
201901
202001
202160

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT6631,9%
GOLF4823,2%
TIGUAN178,2%
POLO167,7%
TOURAN146,8%
GOLF PLUS73,4%
CADDY62,9%
CC41,9%
JETTA41,9%
TOUAREG41,9%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CARAVELLE31,4%
SHARAN31,4%
TRANSPORTER31,4%
ARTEON21,0%
T-CROSS21,0%
T-ROC21,0%
BORA10,5%
CRAFTER10,5%
GOLF SPORTSVAN10,5%
ID 410,5%
LUPO10,5%
MULTIVAN10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)7234,8%
Compacte (C)5325,6%
Monovolume (MPV)3818,4%
SUV2612,6%
Mici (B)167,7%
Mini (A)10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare20197,1%
Noi62,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17182,6%
Benzină3315,9%
Hibrid21,0%
Electric10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19493,7%
Companie136,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12560,4%
Berlină cu hayon3014,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3014,5%
Berlină2210,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3215,5%
75-109 kW13364,3%
110-149 kW3617,4%
150-219 kW41,9%
220 kW și peste10,5%
Necompletat10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc31,4%
1000-1399 cmc2110,1%
1400-1599 cmc2914,0%
1600-1999 cmc14670,5%
2000-2999 cmc73,4%
Necompletat10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.