Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Mehedinți, septembrie 2026

Noi2-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare87-12,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări123-11,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri22

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 1 noinov 24: 100 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 111 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 113 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 141 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 125 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 114 rulate, prima înmatriculareiun 25: 118 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 135 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 99 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 noioct 25: 117 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 98 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 89 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 100 rulate, prima înmatriculareapr 26: 79 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 91 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 73 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 84 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 63 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 87 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 96 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241100
dec 242111
ian 252113
feb 256141
mar 251125
apr 250118
mai 253114
iun 250118
iul 251135
aug 250105
sep 25399
oct 253117
nov 25198
dec 250104
ian 26289
feb 260107
mar 261100
apr 26079
mai 26391
iun 26273
iul 26184
aug 26163
sep 26287
oct 26296

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200402
200509
200609
2007016
200807
200906
201006
201106
201205
201302
201404
201502
201602
201701
201802
201904
202000
202103
202201
202300
202400
202500
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT2528,1%
GOLF2325,8%
SHARAN910,1%
TOURAN55,6%
GOLF PLUS44,5%
POLO44,5%
TIGUAN44,5%
TOUAREG33,4%
CARAVELLE22,2%
CC22,2%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF SPORTSVAN22,2%
JETTA22,2%
T-ROC22,2%
CADDY11,1%
SCIROCCO11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)2730,3%
Compacte (C)2528,1%
Monovolume (MPV)2325,8%
SUV910,1%
Mici (B)44,5%
Sport11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8797,8%
Noi22,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7988,8%
Benzină1011,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8696,6%
Companie33,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5561,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1618,0%
Berlină1213,5%
Berlină cu hayon55,6%
Cupeu11,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1011,2%
75-109 kW6067,4%
110-149 kW1719,1%
150-219 kW22,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc89,0%
1400-1599 cmc1516,9%
1600-1999 cmc6269,7%
2000-2999 cmc44,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1568,2%
Export731,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.