Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Maramureș, martie 2025

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare178+33,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări259+15,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 6 noinov 24: 126 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 146 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 154 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 178 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 161 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 154 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 158 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 131 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 108 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 121 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 165 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 122 rulate, prima înmatriculareian 26: 4 noiian 26: 122 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 139 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 108 rulate, prima înmatriculareapr 26: 122 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 105 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 84 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 120 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 97 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 108 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246126
dec 241146
ian 252165
feb 256154
mar 252178
apr 254161
mai 251154
iun 253158
iul 254131
aug 252108
sep 252121
oct 252165
nov 253136
dec 256122
ian 264122
feb 263139
mar 261108
apr 260122
mai 263105
iun 26384
iul 263120
aug 266116
sep 26097
oct 264108

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200104
200205
200307
200406
200509
2006017
200708
2008012
2009013
201009
2011012
2012016
201309
201408
2015011
201606
201704
201804
201903
202007
202104
202200
202300
202402
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF4927,2%
PASSAT3620,0%
TIGUAN2312,8%
POLO179,4%
TOURAN116,1%
CADDY84,4%
TOUAREG84,4%
GOLF PLUS73,9%
SHARAN52,8%
BORA21,1%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CC21,1%
Model necompletat21,1%
TRANSPORTER21,1%
BEETLE10,6%
EOS10,6%
GOLF SPORTSVAN10,6%
JETTA10,6%
LUPO10,6%
MULTIVAN10,6%
SCIROCCO10,6%
UP10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5228,9%
Medii (D)3821,1%
Monovolume (MPV)3519,4%
SUV3117,2%
Mici (B)179,4%
Sport31,7%
Neclasificate21,1%
Mini (A)21,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17898,9%
Noi21,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14077,8%
Benzină3821,1%
Hibrid21,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16792,8%
Companie137,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11664,4%
Berlină cu hayon3217,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)168,9%
Berlină147,8%
Cabriolet10,6%
Cupeu10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3418,9%
75-109 kW9955,0%
110-149 kW3620,0%
150-219 kW105,6%
220 kW și peste10,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,6%
1000-1399 cmc3117,2%
1400-1599 cmc2614,4%
1600-1999 cmc11362,8%
2000-2999 cmc95,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare466,7%
Export233,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.