Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Maramureș, aprilie 2023

Noi3

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare119-15,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări224

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri111

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 6 noinov 24: 126 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 146 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 noifeb 25: 154 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 178 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 161 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 154 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 158 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 131 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 108 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 121 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 165 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 6 noidec 25: 122 rulate, prima înmatriculareian 26: 4 noiian 26: 122 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 139 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 108 rulate, prima înmatriculareapr 26: 122 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 105 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 84 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 120 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 97 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 108 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246126
dec 241146
ian 252165
feb 256154
mar 252178
apr 254161
mai 251154
iun 253158
iul 254131
aug 252108
sep 252121
oct 252165
nov 253136
dec 256122
ian 264122
feb 263139
mar 261108
apr 260122
mai 263105
iun 26384
iul 263120
aug 266116
sep 26097
oct 264108

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 2 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200002
200101
200203
200302
200406
200507
2006013
2007012
200808
2009015
2010014
201103
201206
201303
201407
201503
201604
201701
201803
201903
202000
202100
202210
202320

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF3932,0%
PASSAT2923,8%
TIGUAN97,4%
GOLF PLUS86,6%
TOURAN86,6%
POLO75,7%
CADDY43,3%
SHARAN32,5%
TAIGO32,5%
CC21,6%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FOX21,6%
TOUAREG21,6%
BORA10,8%
CARAVELLE10,8%
EOS10,8%
GOLF SPORTSVAN10,8%
JETTA10,8%
MULTIVAN10,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4133,6%
Medii (D)3125,4%
Monovolume (MPV)2621,3%
SUV1411,5%
Mici (B)75,7%
Mini (A)21,6%
Sport10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11997,5%
Noi32,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10182,8%
Benzină2117,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11191,0%
Companie119,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7158,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1915,6%
Berlină cu hayon1814,8%
Berlină1310,7%
Cabriolet10,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2318,9%
75-109 kW7763,1%
110-149 kW1915,6%
150-219 kW32,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc32,5%
1000-1399 cmc1310,7%
1400-1599 cmc2520,5%
1600-1999 cmc7763,1%
2000-2999 cmc43,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare111100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.