Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Ilfov, ianuarie 2026

Noi21-43,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare86+32,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări295+16,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 32 noinov 24: 100 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 90 rulate, prima înmatriculareian 25: 37 noiian 25: 65 rulate, prima înmatricularefeb 25: 26 noifeb 25: 78 rulate, prima înmatricularemar 25: 47 noimar 25: 103 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 122 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 91 rulate, prima înmatriculareiun 25: 65 noiiun 25: 93 rulate, prima înmatriculareiul 25: 52 noiiul 25: 130 rulate, prima înmatriculareaug 25: 73 noiaug 25: 104 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 93 rulate, prima înmatriculareoct 25: 31 noioct 25: 111 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 95 rulate, prima înmatricularedec 25: 46 noidec 25: 98 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 86 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 110 rulate, prima înmatricularemar 26: 32 noimar 26: 104 rulate, prima înmatriculareapr 26: 16 noiapr 26: 88 rulate, prima înmatricularemai 26: 55 noimai 26: 71 rulate, prima înmatriculareiun 26: 68 noiiun 26: 76 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 71 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 68 rulate, prima înmatricularesep 26: 39 noisep 26: 75 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 72 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2432100
dec 243290
ian 253765
feb 252678
mar 2547103
apr 2530122
mai 254691
iun 256593
iul 2552130
aug 2573104
sep 255693
oct 2531111
nov 255495
dec 254698
ian 262186
feb 2625110
mar 2632104
apr 261688
mai 265571
iun 266876
iul 261971
aug 263968
sep 263975
oct 262272

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200500
200602
200703
200807
200902
201004
201105
201205
201307
201407
201509
201604
201703
201804
201905
202005
202103
202206
202301
202412
2025201

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF2422,4%
PASSAT2321,5%
TIGUAN1514,0%
POLO87,5%
TOURAN65,6%
TOUAREG54,7%
T-ROC43,7%
TAIGO32,8%
ARTEON21,9%
BEETLE21,9%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CC21,9%
GOLF PLUS21,9%
JETTA21,9%
Model necompletat21,9%
TRANSPORTER21,9%
GOLF GTE10,9%
ID 310,9%
MULTIVAN10,9%
T-CROSS10,9%
UP10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2826,2%
SUV2826,2%
Medii (D)2725,2%
Monovolume (MPV)1110,3%
Mici (B)87,5%
Neclasificate21,9%
Sport21,9%
Mini (A)10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8680,4%
Noi2119,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5854,2%
Benzină3229,9%
Hibrid1615,0%
Electric10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7065,4%
Companie3734,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8175,7%
Berlină cu hayon1312,1%
Berlină65,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)65,6%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1211,2%
75-109 kW3734,6%
110-149 kW4743,9%
150-219 kW98,4%
220 kW și peste10,9%
Necompletat10,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc43,7%
1000-1399 cmc2321,5%
1400-1599 cmc2422,4%
1600-1999 cmc4844,9%
2000-2999 cmc65,6%
3000 cmc și peste10,9%
Necompletat10,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1062,5%
Export637,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.