Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Iași, octombrie 2026

Noi10+42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare187-9,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări450-6,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri71

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 6 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 204 rulate, prima înmatriculareian 25: 12 noiian 25: 192 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 noifeb 25: 250 rulate, prima înmatricularemar 25: 14 noimar 25: 231 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 198 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 214 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 noiiun 25: 217 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 220 rulate, prima înmatriculareaug 25: 18 noiaug 25: 155 rulate, prima înmatricularesep 25: 13 noisep 25: 209 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 207 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 noinov 25: 195 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 189 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 140 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 182 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 185 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 174 rulate, prima înmatricularemai 26: 27 noimai 26: 158 rulate, prima înmatriculareiun 26: 28 noiiun 26: 176 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 163 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 129 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 187 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246202
dec 244204
ian 2512192
feb 2519250
mar 2514231
apr 256198
mai 2514214
iun 2513217
iul 2513220
aug 2518155
sep 2513209
oct 257207
nov 257195
dec 2512189
ian 268140
feb 2611182
mar 265185
apr 264174
mai 2627158
iun 2628176
iul 266173
aug 263163
sep 267129
oct 2610187

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 12 rulate, prima înmatriculare2011: 17 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2026: 9 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200202
200301
200402
200503
200605
200708
2008011
2009020
2010012
2011017
2012019
2013017
201409
2015017
201609
201705
201808
201906
202000
202101
202209
202301
202402
202510
202691

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF5929,9%
PASSAT4020,3%
TIGUAN2512,7%
POLO157,6%
CADDY105,1%
TOURAN94,6%
GOLF PLUS73,6%
CC63,0%
TOUAREG52,5%
SHARAN31,5%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TAIGO31,5%
TRANSPORTER31,5%
CARAVELLE21,0%
MULTIVAN21,0%
T-ROC21,0%
ARTEON10,5%
GOLF GTE10,5%
GOLF SPORTSVAN10,5%
ID 410,5%
T-CROSS10,5%
UP10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6030,5%
Medii (D)4723,9%
Monovolume (MPV)3718,8%
SUV3718,8%
Mici (B)157,6%
Mini (A)10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18794,9%
Noi105,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13870,1%
Benzină4924,9%
Hibrid94,6%
Electric10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17990,9%
Companie189,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14272,1%
Berlină cu hayon2010,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)199,6%
Berlină168,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2010,2%
75-109 kW12563,5%
110-149 kW4120,8%
150-219 kW94,6%
220 kW și peste10,5%
Necompletat10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc52,5%
1000-1399 cmc3718,8%
1400-1599 cmc5226,4%
1600-1999 cmc9648,7%
2000-2999 cmc63,0%
Necompletat10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5881,7%
Export1318,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.