Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Iași, iulie 2024

Noi18-18,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare218-0,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări537+10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 6 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 204 rulate, prima înmatriculareian 25: 12 noiian 25: 192 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 noifeb 25: 250 rulate, prima înmatricularemar 25: 14 noimar 25: 231 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 198 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 214 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 noiiun 25: 217 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 220 rulate, prima înmatriculareaug 25: 18 noiaug 25: 155 rulate, prima înmatricularesep 25: 13 noisep 25: 209 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 207 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 noinov 25: 195 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 189 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 140 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 182 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 185 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 174 rulate, prima înmatricularemai 26: 27 noimai 26: 158 rulate, prima înmatriculareiun 26: 28 noiiun 26: 176 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 163 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 129 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 187 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246202
dec 244204
ian 2512192
feb 2519250
mar 2514231
apr 256198
mai 2514214
iun 2513217
iul 2513220
aug 2518155
sep 2513209
oct 257207
nov 257195
dec 2512189
ian 268140
feb 2611182
mar 265185
apr 264174
mai 2627158
iun 2628176
iul 266173
aug 263163
sep 267129
oct 2610187

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 18 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200101
200204
200302
200408
200507
2006014
2007014
2008022
2009024
2010024
2011012
2012016
201308
201409
2015011
201608
201706
201807
201909
202005
202103
202201
202302
2024180

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF6125,8%
PASSAT5925,0%
TIGUAN2410,2%
GOLF PLUS177,2%
TOURAN177,2%
POLO145,9%
TOUAREG83,4%
CADDY73,0%
T-CROSS52,1%
JETTA41,7%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SHARAN41,7%
TAIGO41,7%
CC31,3%
TRANSPORTER31,3%
ARTEON10,4%
CRAFTER10,4%
EOS10,4%
GOLF SPORTSVAN10,4%
MULTIVAN10,4%
T-ROC10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6527,5%
Medii (D)6326,7%
Monovolume (MPV)5021,2%
SUV4217,8%
Mici (B)145,9%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21892,4%
Noi187,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17172,5%
Benzină5925,0%
Hibrid52,1%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21089,0%
Companie2611,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16369,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2811,9%
Berlină cu hayon2611,0%
Berlină177,2%
Cabriolet20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2811,9%
75-109 kW14762,3%
110-149 kW5021,2%
150-219 kW104,2%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc125,1%
1000-1399 cmc3514,8%
1400-1599 cmc4318,2%
1600-1999 cmc13758,1%
2000-2999 cmc83,4%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2170,0%
Export930,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.