Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Iași, iunie 2021

Noi31

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare330

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri44

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 6 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 204 rulate, prima înmatriculareian 25: 12 noiian 25: 192 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 noifeb 25: 250 rulate, prima înmatricularemar 25: 14 noimar 25: 231 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 198 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 noimai 25: 214 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 noiiun 25: 217 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 noiiul 25: 220 rulate, prima înmatriculareaug 25: 18 noiaug 25: 155 rulate, prima înmatricularesep 25: 13 noisep 25: 209 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 207 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 noinov 25: 195 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 189 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 140 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 182 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 185 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 174 rulate, prima înmatricularemai 26: 27 noimai 26: 158 rulate, prima înmatriculareiun 26: 28 noiiun 26: 176 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 163 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 129 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 noioct 26: 187 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246202
dec 244204
ian 2512192
feb 2519250
mar 2514231
apr 256198
mai 2514214
iun 2513217
iul 2513220
aug 2518155
sep 2513209
oct 257207
nov 257195
dec 2512189
ian 268140
feb 2611182
mar 265185
apr 264174
mai 2627158
iun 2628176
iul 266173
aug 263163
sep 267129
oct 2610187

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 10 noi2021: 21 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199801
199902
200001
200101
200203
2003010
2004016
2005016
2006038
2007033
2008042
2009026
2010028
2011021
2012022
2013014
201406
201508
2016018
2017013
2018010
201900
2020100
2021211

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF8824,4%
PASSAT8523,5%
TIGUAN4211,6%
TOURAN3610,0%
POLO277,5%
GOLF PLUS226,1%
SHARAN92,5%
T-CROSS71,9%
TOUAREG71,9%
CADDY51,4%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
JETTA51,4%
T-ROC51,4%
CC41,1%
TRANSPORTER41,1%
BORA30,8%
EOS20,6%
GOLF SPORTSVAN20,6%
LUPO20,6%
ARTEON10,3%
GOLF VARIANT10,3%
ID 310,3%
ID 410,3%
Model necompletat10,3%
UP10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)9827,1%
Medii (D)9024,9%
Monovolume (MPV)7821,6%
SUV6217,2%
Mici (B)277,5%
Mini (A)30,8%
Sport20,6%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33091,4%
Noi318,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25771,2%
Benzină9827,1%
Electric30,8%
Hibrid30,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33893,6%
Companie236,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22462,0%
Berlină cu hayon5314,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4412,2%
Berlină3810,5%
Cabriolet20,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5816,1%
75-109 kW22462,0%
110-149 kW6618,3%
150-219 kW82,2%
220 kW și peste20,6%
Necompletat30,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc133,6%
1000-1399 cmc4813,3%
1400-1599 cmc6818,8%
1600-1999 cmc22261,5%
2000-2999 cmc71,9%
Necompletat30,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3988,6%
Export511,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.