Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Hunedoara, decembrie 2025

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare115+16,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări171+2,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri67

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 104 rulate, prima înmatricularedec 24: 99 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 103 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 122 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 117 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 129 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 90 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 110 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 137 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 95 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 116 rulate, prima înmatriculareoct 25: 122 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 112 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 115 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 97 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 114 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 85 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 92 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 91 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 87 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 92 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 93 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 68 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243104
dec 24099
ian 251103
feb 258122
mar 256117
apr 254129
mai 25290
iun 252110
iul 254137
aug 25395
sep 252116
oct 250122
nov 251112
dec 251115
ian 26285
feb 26197
mar 261114
apr 26185
mai 26192
iun 26391
iul 26187
aug 26192
sep 26193
oct 26268

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200203
200300
200402
200506
200602
2007012
2008011
2009010
201009
2011010
201209
2013010
201405
201505
201607
201705
201804
201901
202001
202100
202201
202300
202401
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF3429,3%
TIGUAN1714,7%
PASSAT1613,8%
POLO97,8%
GOLF PLUS65,2%
TOURAN65,2%
TRANSPORTER65,2%
SHARAN43,4%
CC32,6%
MULTIVAN32,6%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CADDY21,7%
JETTA21,7%
SCIROCCO21,7%
BEETLE10,9%
EOS10,9%
Model necompletat10,9%
NEW BEETLE10,9%
T-CROSS10,9%
TOUAREG10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3631,0%
Monovolume (MPV)2723,3%
Medii (D)1916,4%
SUV1916,4%
Mici (B)97,8%
Sport54,3%
Neclasificate10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11599,1%
Noi10,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7968,1%
Benzină3631,0%
Hibrid10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică11094,8%
Companie65,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7060,3%
Berlină cu hayon1815,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1714,7%
Berlină86,9%
Cupeu21,7%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1210,3%
75-109 kW7463,8%
110-149 kW2824,1%
150-219 kW21,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,7%
1000-1399 cmc2622,4%
1400-1599 cmc2319,8%
1600-1999 cmc6455,2%
2000-2999 cmc10,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6292,5%
Export46,0%
Înmatriculat pentru export11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.