Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Hunedoara, iunie 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare141

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri38

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 104 rulate, prima înmatricularedec 24: 99 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 103 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 122 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 117 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 129 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 90 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 110 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 137 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 95 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 116 rulate, prima înmatriculareoct 25: 122 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 112 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 115 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 85 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 97 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 114 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 85 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 92 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 91 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 87 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 92 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 93 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 68 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243104
dec 24099
ian 251103
feb 258122
mar 256117
apr 254129
mai 25290
iun 252110
iul 254137
aug 25395
sep 252116
oct 250122
nov 251112
dec 251115
ian 26285
feb 26197
mar 261114
apr 26185
mai 26192
iun 26391
iul 26187
aug 26192
sep 26193
oct 26268

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015201997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi1997199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199701
199800
199901
200001
200102
200202
200306
2004010
2005010
2006016
200708
2008017
200908
2010018
2011011
2012013
201306
201400
201503
201604
201701
201803
201900
202000
202120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF4732,9%
PASSAT3423,8%
TIGUAN128,4%
TOURAN128,4%
POLO85,6%
CADDY53,5%
CC42,8%
JETTA42,8%
GOLF PLUS32,1%
SHARAN32,1%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SCIROCCO21,4%
T-CROSS21,4%
TOUAREG21,4%
EOS10,7%
FOX10,7%
MULTIVAN10,7%
TRANSPORTER10,7%
UP10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5135,7%
Medii (D)3826,6%
Monovolume (MPV)2517,5%
SUV1611,2%
Mici (B)85,6%
Sport32,1%
Mini (A)21,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14198,6%
Noi21,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10875,5%
Benzină3423,8%
GNC/GNL10,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13896,5%
Companie53,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8257,3%
Berlină cu hayon2819,6%
Berlină1611,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)149,8%
Cupeu21,4%
Cabriolet10,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2819,6%
75-109 kW8760,8%
110-149 kW2618,2%
150-219 kW21,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc32,1%
1000-1399 cmc1913,3%
1400-1599 cmc2416,8%
1600-1999 cmc9566,4%
2000-2999 cmc21,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3489,5%
Export410,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.