Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Harghita, noiembrie 2021

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare101

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 64 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 58 rulate, prima înmatricularefeb 25: 92 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 118 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 75 rulate, prima înmatriculareiun 25: 3 noiiun 25: 78 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 108 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 72 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 86 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 noioct 25: 78 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 82 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 88 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 84 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 70 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 59 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 66 rulate, prima înmatriculareiun 26: 68 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 84 rulate, prima înmatriculareaug 26: 72 rulate, prima înmatricularesep 26: 80 rulate, prima înmatriculareoct 26: 65 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24064
dec 24090
ian 25158
feb 25092
mar 25392
apr 251118
mai 25275
iun 25378
iul 251108
aug 25172
sep 25286
oct 25378
nov 25382
dec 25588
ian 26055
feb 26284
mar 26270
apr 26159
mai 26266
iun 26068
iul 26384
aug 26072
sep 26080
oct 26065

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510151999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi19992000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200002
200100
200201
200302
200407
200509
2006015
200709
200806
200906
2010010
201107
201208
201306
201403
201501
201601
201703
201802
201900
202001
202120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF2221,4%
PASSAT1615,5%
POLO1514,6%
SHARAN76,8%
TIGUAN76,8%
TOURAN65,8%
CADDY54,9%
GOLF PLUS54,9%
TRANSPORTER54,9%
CC32,9%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
JETTA32,9%
MULTIVAN32,9%
CARAVELLE11,0%
GOLF SPORTSVAN11,0%
LUPO11,0%
NEW BEETLE11,0%
T-CROSS11,0%
TOUAREG11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)3332,0%
Compacte (C)2524,3%
Medii (D)1918,4%
Mici (B)1514,6%
SUV98,7%
Mini (A)11,0%
Sport11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10198,1%
Noi21,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6967,0%
Benzină3332,0%
GNC/GNL11,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9491,3%
Companie98,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4846,6%
Berlină cu hayon2423,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2322,3%
Berlină87,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2524,3%
75-109 kW6159,2%
110-149 kW1716,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,9%
1000-1399 cmc2221,4%
1400-1599 cmc1918,4%
1600-1999 cmc5755,3%
2000-2999 cmc32,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.