Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Gorj, august 2025

Noi3-40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare96+2,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări158-16,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 94 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 110 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 106 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 noifeb 25: 141 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 143 rulate, prima înmatriculareapr 25: 140 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 109 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 103 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 112 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 96 rulate, prima înmatricularesep 25: 96 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 120 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 105 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 73 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 104 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 85 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 108 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 86 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 69 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 75 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 78 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 87 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 92 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24394
dec 242110
ian 255106
feb 257141
mar 254143
apr 250140
mai 251109
iun 252103
iul 2510112
aug 25396
sep 25096
oct 251120
nov 254105
dec 25273
ian 261104
feb 26285
mar 261108
apr 26286
mai 26169
iun 26175
iul 26278
aug 26187
sep 263105
oct 26692

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200100
200201
200301
200403
200505
200606
2007012
200804
2009010
201006
2011011
201203
201306
201405
201506
201601
201701
201801
201901
202004
202104
202201
202301
202401
202530

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF3535,4%
PASSAT1818,2%
TIGUAN1111,1%
POLO1010,1%
TOURAN77,1%
CC33,0%
GOLF PLUS33,0%
SHARAN22,0%
TOUAREG22,0%
CARAVELLE11,0%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CRAFTER11,0%
MULTIVAN11,0%
PHAETON11,0%
SCIROCCO11,0%
T-ROC11,0%
TRANSPORTER11,0%
UP11,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3535,4%
Medii (D)2121,2%
Monovolume (MPV)1515,2%
SUV1414,1%
Mici (B)1010,1%
Mini (A)11,0%
Mari și de lux (E)11,0%
Sport11,0%
Utilitare11,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9697,0%
Noi33,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6868,7%
Benzină3131,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9090,9%
Companie99,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6464,6%
Berlină cu hayon1515,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1111,1%
Berlină88,1%
Cupeu11,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1717,2%
75-109 kW6262,6%
110-149 kW1616,2%
150-219 kW44,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc22,0%
1000-1399 cmc1717,2%
1400-1599 cmc2121,2%
1600-1999 cmc5555,6%
2000-2999 cmc44,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare450,0%
Export450,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.