Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Gorj, decembrie 2024

Noi2-33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare110+10,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări196+4,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 94 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 110 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 106 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 noifeb 25: 141 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 143 rulate, prima înmatriculareapr 25: 140 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 109 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 103 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 112 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 96 rulate, prima înmatricularesep 25: 96 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 120 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 105 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 73 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 104 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 85 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 108 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 86 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 69 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 75 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 78 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 87 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 105 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 92 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24394
dec 242110
ian 255106
feb 257141
mar 254143
apr 250140
mai 251109
iun 252103
iul 2510112
aug 25396
sep 25096
oct 251120
nov 254105
dec 25273
ian 261104
feb 26285
mar 261108
apr 26286
mai 26169
iun 26175
iul 26278
aug 26187
sep 263105
oct 26692

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200403
200507
2006016
200708
2008013
200907
2010011
2011010
2012011
201308
201403
201502
201602
201702
201802
201901
202002
202101
202200
202300
202420

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF3833,9%
PASSAT2118,8%
POLO1311,6%
TIGUAN1311,6%
TOURAN98,0%
CC54,5%
GOLF PLUS43,6%
JETTA32,7%
EOS21,8%
T-ROC21,8%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF SPORTSVAN10,9%
SHARAN10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4136,6%
Medii (D)2623,2%
Monovolume (MPV)1513,4%
SUV1513,4%
Mici (B)1311,6%
Sport21,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11098,2%
Noi21,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8676,8%
Benzină2623,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10795,5%
Companie54,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6558,0%
Berlină cu hayon2219,6%
Berlină1412,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)98,0%
Cabriolet21,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1816,1%
75-109 kW7466,1%
110-149 kW1816,1%
150-219 kW21,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2219,6%
1400-1599 cmc1513,4%
1600-1999 cmc7567,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare888,9%
Export111,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.