Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Constanța, iunie 2025

Noi12-75,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare137+22,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări525+18,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri29

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 10 noinov 24: 162 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 noidec 24: 128 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 114 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 noifeb 25: 185 rulate, prima înmatricularemar 25: 15 noimar 25: 206 rulate, prima înmatriculareapr 25: 10 noiapr 25: 141 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 145 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 noiiun 25: 137 rulate, prima înmatriculareiul 25: 19 noiiul 25: 178 rulate, prima înmatriculareaug 25: 26 noiaug 25: 125 rulate, prima înmatricularesep 25: 16 noisep 25: 137 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 156 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 109 rulate, prima înmatricularedec 25: 27 noidec 25: 144 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 93 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 noifeb 26: 128 rulate, prima înmatricularemar 26: 11 noimar 26: 140 rulate, prima înmatriculareapr 26: 9 noiapr 26: 106 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 105 rulate, prima înmatriculareiun 26: 15 noiiun 26: 87 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 noiiul 26: 85 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 113 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 noisep 26: 127 rulate, prima înmatriculareoct 26: 12 noioct 26: 104 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2410162
dec 2415128
ian 2521114
feb 2513185
mar 2515206
apr 2510141
mai 255145
iun 2512137
iul 2519178
aug 2526125
sep 2516137
oct 258156
nov 2515109
dec 2527144
ian 26793
feb 268128
mar 2611140
apr 269106
mai 2610105
iun 261587
iul 261385
aug 264113
sep 2614127
oct 2612104

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2025: 6 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200202
200302
200401
200507
200607
200703
2008011
200908
2010010
201107
2012017
201305
201405
201508
201603
201709
201806
2019010
202008
202104
202202
202301
202460
202560

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT3724,8%
GOLF3221,5%
TIGUAN117,4%
TOURAN117,4%
POLO96,0%
CADDY74,7%
CC74,7%
ARTEON64,0%
GOLF PLUS64,0%
TOUAREG53,4%
Toate (21)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SCIROCCO32,0%
T-ROC32,0%
JETTA21,3%
TAIGO21,3%
UP21,3%
EOS10,7%
GOLF GTE10,7%
SHARAN10,7%
T-CROSS10,7%
TAYRON10,7%
TRANSPORTER10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)5033,6%
Compacte (C)3523,5%
Monovolume (MPV)2617,4%
SUV2315,4%
Mici (B)96,0%
Sport42,7%
Mini (A)21,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13791,9%
Noi128,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10570,5%
Benzină3825,5%
Hibrid64,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13288,6%
Companie1711,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8758,4%
Berlină cu hayon2214,8%
Berlină2013,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1610,7%
Cupeu32,0%
Cabriolet10,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1510,1%
75-109 kW7449,7%
110-149 kW5436,2%
150-219 kW64,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc64,0%
1000-1399 cmc2214,8%
1400-1599 cmc2818,8%
1600-1999 cmc8859,1%
2000-2999 cmc53,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2586,2%
Export413,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.