Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Cluj, octombrie 2025

Noi22-46,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare241-11,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări422-3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri85

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 24 noinov 24: 225 rulate, prima înmatricularedec 24: 52 noidec 24: 212 rulate, prima înmatriculareian 25: 20 noiian 25: 205 rulate, prima înmatricularefeb 25: 20 noifeb 25: 248 rulate, prima înmatricularemar 25: 13 noimar 25: 233 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 245 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 249 rulate, prima înmatriculareiun 25: 15 noiiun 25: 225 rulate, prima înmatriculareiul 25: 25 noiiul 25: 249 rulate, prima înmatriculareaug 25: 17 noiaug 25: 227 rulate, prima înmatricularesep 25: 24 noisep 25: 222 rulate, prima înmatriculareoct 25: 22 noioct 25: 241 rulate, prima înmatricularenov 25: 14 noinov 25: 211 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 195 rulate, prima înmatriculareian 26: 16 noiian 26: 184 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 189 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 264 rulate, prima înmatriculareapr 26: 9 noiapr 26: 218 rulate, prima înmatricularemai 26: 19 noimai 26: 183 rulate, prima înmatriculareiun 26: 10 noiiun 26: 205 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 211 rulate, prima înmatriculareaug 26: 19 noiaug 26: 169 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 noisep 26: 172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 165 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424225
dec 2452212
ian 2520205
feb 2520248
mar 2513233
apr 258245
mai 2513249
iun 2515225
iul 2525249
aug 2517227
sep 2524222
oct 2522241
nov 2514211
dec 2522195
ian 2616184
feb 2625189
mar 2617264
apr 269218
mai 2619183
iun 2610205
iul 2612211
aug 2619169
sep 2614172
oct 264165

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 18 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 21 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200101
200201
200301
200403
200507
2006011
200705
2008018
2009017
2010020
2011022
2012018
2013019
2014020
2015011
201607
2017010
201809
201915
202008
2021011
202209
202302
202402
2025210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF6223,6%
PASSAT5420,5%
TIGUAN2911,0%
POLO228,4%
TOURAN124,6%
TOUAREG103,8%
GOLF PLUS93,4%
ID 393,4%
MULTIVAN93,4%
CADDY72,7%
Toate (29)
Modele: valoare, vehicule, cotă
T-ROC62,3%
SHARAN41,5%
TAIGO41,5%
ARTEON31,1%
EOS31,1%
JETTA31,1%
SCIROCCO31,1%
CARAVELLE20,8%
GOLF SPORTSVAN20,8%
2310,4%
CC10,4%
GOLF GTE10,4%
GOLF VARIANT10,4%
ID 410,4%
LUPO10,4%
Model necompletat10,4%
T-CROSS10,4%
TAYRON10,4%
TRANSPORTER10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)7628,9%
Medii (D)5822,1%
SUV5219,8%
Monovolume (MPV)4617,5%
Mici (B)228,4%
Sport62,3%
Neclasificate20,8%
Mini (A)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24191,6%
Noi228,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină16964,3%
Benzină7227,4%
Hibrid124,6%
Electric103,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21983,3%
Companie4416,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18871,5%
Berlină cu hayon3412,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)228,4%
Berlină114,2%
Cabriolet51,9%
Cupeu31,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4216,0%
75-109 kW11242,6%
110-149 kW8431,9%
150-219 kW124,6%
220 kW și peste31,1%
Necompletat103,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc51,9%
1000-1399 cmc4717,9%
1400-1599 cmc5320,2%
1600-1999 cmc13551,3%
2000-2999 cmc134,9%
Necompletat103,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6981,2%
Export1618,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.