Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Caraș-Severin, februarie 2025

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare112+7,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări146+2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri17

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 3 noinov 24: 91 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 98 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 102 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 119 rulate, prima înmatriculareapr 25: 107 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 103 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 81 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 125 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 109 rulate, prima înmatricularesep 25: 6 noisep 25: 122 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 126 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 88 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 89 rulate, prima înmatriculareian 26: 84 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 80 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 92 rulate, prima înmatriculareapr 26: 85 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 75 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 noiiun 26: 85 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 66 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 73 rulate, prima înmatricularesep 26: 81 rulate, prima înmatriculareoct 26: 81 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24391
dec 24498
ian 251102
feb 250112
mar 251119
apr 250107
mai 253103
iun 25181
iul 251125
aug 251109
sep 256122
oct 251126
nov 25288
dec 25389
ian 26084
feb 26180
mar 26392
apr 26085
mai 26275
iun 26485
iul 26266
aug 26373
sep 26081
oct 26081

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199700
199800
199901
200003
200101
200202
200305
200407
200506
2006012
200709
2008010
2009015
201006
2011010
201208
201301
201405
201501
201603
201701
201801
201900
202003
202101

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF3127,7%
PASSAT2623,2%
POLO98,0%
TOURAN87,1%
TIGUAN76,2%
SHARAN65,4%
CC54,5%
GOLF PLUS54,5%
JETTA43,6%
TRANSPORTER43,6%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOUAREG21,8%
ARTEON10,9%
BEETLE10,9%
CARAVELLE10,9%
EOS10,9%
T-CROSS10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3531,2%
Medii (D)3228,6%
Monovolume (MPV)2421,4%
SUV108,9%
Mici (B)98,0%
Sport21,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare112100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8676,8%
Benzină2421,4%
GPL10,9%
Hibrid10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10795,5%
Companie54,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6457,1%
Berlină cu hayon1917,0%
Berlină1513,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1311,6%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2421,4%
75-109 kW7163,4%
110-149 kW1513,4%
150-219 kW21,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1715,2%
1400-1599 cmc1917,0%
1600-1999 cmc7163,4%
2000-2999 cmc54,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1482,4%
Export317,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.