Înmatriculări VOLKSWAGEN în București, septembrie 2025

Noi365+20,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare245+11,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări848+9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 503 noinov 24: 239 rulate, prima înmatricularedec 24: 590 noidec 24: 267 rulate, prima înmatriculareian 25: 562 noiian 25: 190 rulate, prima înmatricularefeb 25: 553 noifeb 25: 257 rulate, prima înmatricularemar 25: 627 noimar 25: 322 rulate, prima înmatriculareapr 25: 481 noiapr 25: 279 rulate, prima înmatricularemai 25: 597 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 504 noiiun 25: 250 rulate, prima înmatriculareiul 25: 644 noiiul 25: 278 rulate, prima înmatriculareaug 25: 435 noiaug 25: 255 rulate, prima înmatricularesep 25: 365 noisep 25: 245 rulate, prima înmatriculareoct 25: 504 noioct 25: 250 rulate, prima înmatricularenov 25: 456 noinov 25: 270 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 232 rulate, prima înmatriculareian 26: 408 noiian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 343 noifeb 26: 196 rulate, prima înmatricularemar 26: 700 noimar 26: 222 rulate, prima înmatriculareapr 26: 787 noiapr 26: 181 rulate, prima înmatricularemai 26: 558 noimai 26: 192 rulate, prima înmatriculareiun 26: 689 noiiun 26: 154 rulate, prima înmatriculareiul 26: 616 noiiul 26: 213 rulate, prima înmatriculareaug 26: 526 noiaug 26: 176 rulate, prima înmatricularesep 26: 429 noisep 26: 175 rulate, prima înmatriculareoct 26: 321 noioct 26: 194 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24503239
dec 24590267
ian 25562190
feb 25553257
mar 25627322
apr 25481279
mai 25597245
iun 25504250
iul 25644278
aug 25435255
sep 25365245
oct 25504250
nov 25456270
dec 25636232
ian 26408156
feb 26343196
mar 26700222
apr 26787181
mai 26558192
iun 26689154
iul 26616213
aug 26526176
sep 26429175
oct 26321194

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 360 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200102
200201
200301
200403
200504
2006010
200707
200809
2009018
2010014
2011011
2012021
201308
2014011
2015012
201609
201709
2018011
2019012
2020019
2021029
2022012
202306
202453
20253602

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TIGUAN10617,4%
GOLF10417,0%
PASSAT9415,4%
POLO7913,0%
TAIGO508,2%
TOUAREG345,6%
T-ROC203,3%
TAYRON172,8%
ID 4142,3%
CADDY111,8%
Toate (32)
Modele: valoare, vehicule, cotă
T-CROSS111,8%
TRANSPORTER111,8%
CARAVELLE91,5%
TOURAN81,3%
ARTEON71,1%
MULTIVAN61,0%
GOLF PLUS30,5%
ID 330,5%
JETTA30,5%
SHARAN30,5%
BEETLE20,3%
CC20,3%
GOLF SPORTSVAN20,3%
Model necompletat20,3%
SCIROCCO20,3%
BORA10,2%
EOS10,2%
FOX10,2%
ID 510,2%
ID BUZZ10,2%
NEW BEETLE10,2%
PHAETON10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25341,5%
Compacte (C)11118,2%
Medii (D)10316,9%
Mici (B)7913,0%
Monovolume (MPV)548,9%
Sport61,0%
Neclasificate20,3%
Mini (A)10,2%
Mari și de lux (E)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi36559,8%
Rulate, prima înmatriculare24540,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină25141,1%
Motorină20533,6%
Hibrid13321,8%
Electric203,3%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie39865,2%
Persoană fizică21234,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45574,6%
Berlină cu hayon9114,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)355,7%
Berlină243,9%
Cabriolet30,5%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9215,1%
75-109 kW20333,3%
110-149 kW24640,3%
150-219 kW416,7%
220 kW și peste81,3%
Necompletat203,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12921,1%
1000-1399 cmc6811,1%
1400-1599 cmc17929,3%
1600-1999 cmc17929,3%
2000-2999 cmc355,7%
Necompletat203,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export5060,2%
Dezmembrare3339,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.