Înmatriculări VOLKSWAGEN în București, octombrie 2026

Noi321-36,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare194-22,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări622-34,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri85

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 503 noinov 24: 239 rulate, prima înmatricularedec 24: 590 noidec 24: 267 rulate, prima înmatriculareian 25: 562 noiian 25: 190 rulate, prima înmatricularefeb 25: 553 noifeb 25: 257 rulate, prima înmatricularemar 25: 627 noimar 25: 322 rulate, prima înmatriculareapr 25: 481 noiapr 25: 279 rulate, prima înmatricularemai 25: 597 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 504 noiiun 25: 250 rulate, prima înmatriculareiul 25: 644 noiiul 25: 278 rulate, prima înmatriculareaug 25: 435 noiaug 25: 255 rulate, prima înmatricularesep 25: 365 noisep 25: 245 rulate, prima înmatriculareoct 25: 504 noioct 25: 250 rulate, prima înmatricularenov 25: 456 noinov 25: 270 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 232 rulate, prima înmatriculareian 26: 408 noiian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 343 noifeb 26: 196 rulate, prima înmatricularemar 26: 700 noimar 26: 222 rulate, prima înmatriculareapr 26: 787 noiapr 26: 181 rulate, prima înmatricularemai 26: 558 noimai 26: 192 rulate, prima înmatriculareiun 26: 689 noiiun 26: 154 rulate, prima înmatriculareiul 26: 616 noiiul 26: 213 rulate, prima înmatriculareaug 26: 526 noiaug 26: 176 rulate, prima înmatricularesep 26: 429 noisep 26: 175 rulate, prima înmatriculareoct 26: 321 noioct 26: 194 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24503239
dec 24590267
ian 25562190
feb 25553257
mar 25627322
apr 25481279
mai 25597245
iun 25504250
iul 25644278
aug 25435255
sep 25365245
oct 25504250
nov 25456270
dec 25636232
ian 26408156
feb 26343196
mar 26700222
apr 26787181
mai 26558192
iun 26689154
iul 26616213
aug 26526176
sep 26429175
oct 26321194

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 11 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare2026: 319 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200200
200300
200403
200501
200602
200704
200806
200908
201008
2011016
2012014
2013013
2014011
2015011
201609
201708
201808
201905
2020010
2021015
2022013
2023012
202404
2025211
20263190

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF13225,6%
TIGUAN11522,3%
PASSAT489,3%
TOUAREG468,9%
POLO295,6%
T-ROC244,7%
TAIGO244,7%
TAYRON142,7%
ARTEON91,7%
MULTIVAN91,7%
Toate (33)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CADDY81,6%
TOURAN71,4%
TRANSPORTER71,4%
ID 351,0%
T-CROSS51,0%
ID 440,8%
ID 740,8%
SCIROCCO30,6%
SHARAN30,6%
CC20,4%
EOS20,4%
GOLF PLUS20,4%
ID POLO20,4%
NEW BEETLE20,4%
130310,2%
1303 S10,2%
BEETLE10,2%
CRAFTER10,2%
GOLF SPORTSVAN10,2%
JETTA10,2%
Model necompletat10,2%
PHAETON10,2%
UP10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23245,0%
Compacte (C)13826,8%
Medii (D)6312,2%
Monovolume (MPV)377,2%
Mici (B)316,0%
Sport81,6%
Neclasificate30,6%
Mini (A)10,2%
Mari și de lux (E)10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi32162,3%
Rulate, prima înmatriculare19437,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid22443,5%
Motorină15530,1%
Benzină12023,3%
Electric163,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie36069,9%
Persoană fizică15530,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42582,5%
Berlină cu hayon489,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)214,1%
Berlină142,7%
Cabriolet40,8%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW387,4%
75-109 kW18135,1%
110-149 kW22443,5%
150-219 kW499,5%
220 kW și peste71,4%
Necompletat163,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc428,2%
1000-1399 cmc509,7%
1400-1599 cmc25349,1%
1600-1999 cmc10620,6%
2000-2999 cmc489,3%
Necompletat163,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7082,4%
Export1214,1%
Înmatriculat pentru export33,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.