Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Botoșani, iulie 2025

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare176+6,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări308+5,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri22

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 143 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 189 rulate, prima înmatriculareian 25: 150 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 160 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 160 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 181 rulate, prima înmatriculareiun 25: 147 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 176 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 129 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 154 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 noioct 25: 172 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 130 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 123 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 144 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 122 rulate, prima înmatricularemai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 113 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 109 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 113 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 134 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 102 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241143
dec 244189
ian 250150
feb 251160
mar 250164
apr 252160
mai 251181
iun 250147
iul 252176
aug 252129
sep 252154
oct 253172
nov 252136
dec 250130
ian 262123
feb 261144
mar 262147
apr 260122
mai 26097
iun 261113
iul 261109
aug 261113
sep 261134
oct 262102

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200101
200203
200304
2004011
200508
2006013
2007011
2008019
2009019
2010014
2011024
2012014
201304
201408
201504
201604
201706
201802
201902
202003
202100
202200
202300
202400
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
PASSAT4625,8%
GOLF4123,0%
TOURAN2111,8%
TIGUAN2011,2%
POLO137,3%
CADDY95,1%
GOLF PLUS95,1%
SHARAN42,2%
TOUAREG42,2%
CC21,1%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
T-CROSS21,1%
ARTEON10,6%
CARAVELLE10,6%
GOLF SPORTSVAN10,6%
JETTA10,6%
MULTIVAN10,6%
TAIGO10,6%
TRANSPORTER10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)4927,5%
Monovolume (MPV)4726,4%
Compacte (C)4223,6%
SUV2715,2%
Mici (B)137,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17698,9%
Noi21,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15285,4%
Benzină2514,0%
GPL10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17397,2%
Companie52,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12268,5%
Berlină cu hayon2614,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2212,4%
Berlină84,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2614,6%
75-109 kW11665,2%
110-149 kW3117,4%
150-219 kW52,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,1%
1000-1399 cmc2413,5%
1400-1599 cmc2715,2%
1600-1999 cmc11966,9%
2000-2999 cmc63,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2090,9%
Export29,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.