Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Botoșani, mai 2023

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare152-7,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări231

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri86

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 143 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 189 rulate, prima înmatriculareian 25: 150 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 160 rulate, prima înmatricularemar 25: 164 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 160 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 181 rulate, prima înmatriculareiun 25: 147 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 176 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 129 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 154 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 noioct 25: 172 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 130 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 123 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 144 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 122 rulate, prima înmatricularemai 26: 97 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 113 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 109 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 113 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 134 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 102 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241143
dec 244189
ian 250150
feb 251160
mar 250164
apr 252160
mai 251181
iun 250147
iul 252176
aug 252129
sep 252154
oct 253172
nov 252136
dec 250130
ian 262123
feb 261144
mar 262147
apr 260122
mai 26097
iun 261113
iul 261109
aug 261113
sep 261134
oct 262102

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200201
200306
200407
2005010
2006010
2007014
2008025
2009018
2010020
201108
201209
201305
201403
201507
201601
201703
201802
201900
202001
202101

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF4428,9%
PASSAT3422,4%
TOURAN1811,8%
TIGUAN1711,2%
POLO106,6%
GOLF PLUS74,6%
SHARAN63,9%
CADDY53,3%
JETTA42,6%
BORA21,3%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOUAREG21,3%
PHAETON10,7%
SCIROCCO10,7%
UP10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5032,9%
Monovolume (MPV)3623,7%
Medii (D)3422,4%
SUV1912,5%
Mici (B)106,6%
Mini (A)10,7%
Mari și de lux (E)10,7%
Sport10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare152100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13488,2%
Benzină1711,2%
Hibrid10,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14696,1%
Companie63,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10871,1%
Berlină cu hayon1912,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)149,2%
Berlină106,6%
Cupeu10,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2516,4%
75-109 kW11072,4%
110-149 kW149,2%
150-219 kW32,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,7%
1000-1399 cmc1610,5%
1400-1599 cmc1912,5%
1600-1999 cmc11374,3%
2000-2999 cmc32,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8598,8%
Export11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.