Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Bistrița-Năsăud, februarie 2025

Noi20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare137-17,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări205-24,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 1 noinov 24: 125 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 noidec 24: 108 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 118 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 137 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 194 rulate, prima înmatriculareapr 25: 146 rulate, prima înmatricularemai 25: 144 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 132 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 134 rulate, prima înmatriculareaug 25: 129 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 153 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 174 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 146 rulate, prima înmatricularedec 25: 7 noidec 25: 107 rulate, prima înmatriculareian 26: 125 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 129 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 136 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 106 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 130 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 100 rulate, prima înmatriculareiul 26: 122 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 98 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 104 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 126 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241125
dec 2412108
ian 255118
feb 252137
mar 252194
apr 250146
mai 250144
iun 252132
iul 253134
aug 250129
sep 253153
oct 254174
nov 252146
dec 257107
ian 260125
feb 263129
mar 264136
apr 262106
mai 262130
iun 262100
iul 260122
aug 26198
sep 263104
oct 261126

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200001
200102
200202
200309
200401
200505
2006012
200708
2008015
2009019
201005
201109
2012017
201308
201403
201505
201601
201701
201802
201902
202004
202102
202200
202301
202421

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF4330,9%
PASSAT2014,4%
TIGUAN1611,5%
TOURAN107,2%
GOLF PLUS96,5%
POLO96,5%
TOUAREG75,0%
SHARAN53,6%
CADDY42,9%
JETTA42,9%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CC32,2%
TRANSPORTER21,4%
BORA10,7%
CARAVELLE10,7%
EOS10,7%
GOLF SPORTSVAN10,7%
MULTIVAN10,7%
PHAETON10,7%
SCIROCCO10,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4834,5%
Monovolume (MPV)3323,7%
Medii (D)2316,5%
SUV2316,5%
Mici (B)96,5%
Sport21,4%
Mari și de lux (E)10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13798,6%
Noi21,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11079,1%
Benzină2417,3%
Hibrid53,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13194,2%
Companie85,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8460,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2115,1%
Berlină cu hayon1913,7%
Berlină139,4%
Cabriolet10,7%
Cupeu10,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1913,7%
75-109 kW8863,3%
110-149 kW2518,0%
150-219 kW75,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,7%
1000-1399 cmc1812,9%
1400-1599 cmc2417,3%
1600-1999 cmc8661,9%
2000-2999 cmc107,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare763,6%
Export436,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.