Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Bacău, martie 2026

Noi9+28,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare156-14,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări403+9,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri20

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 4 noinov 24: 155 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 154 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 141 rulate, prima înmatricularefeb 25: 7 noifeb 25: 166 rulate, prima înmatricularemar 25: 7 noimar 25: 183 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 200 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 154 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 168 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 186 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 9 noisep 25: 151 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 163 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 183 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 116 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 115 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 noifeb 26: 144 rulate, prima înmatricularemar 26: 9 noimar 26: 156 rulate, prima înmatriculareapr 26: 9 noiapr 26: 132 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 102 rulate, prima înmatriculareiun 26: 9 noiiun 26: 120 rulate, prima înmatriculareiul 26: 137 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 141 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 136 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 112 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 244155
dec 246154
ian 255141
feb 257166
mar 257183
apr 253200
mai 256154
iun 254168
iul 2511186
aug 257154
sep 259151
oct 258163
nov 255183
dec 259116
ian 268115
feb 2611144
mar 269156
apr 269132
mai 266102
iun 269120
iul 260137
aug 264141
sep 263136
oct 263112

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 7 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200200
200301
200403
200503
200604
200708
200809
2009012
2010016
2011027
2012013
201308
2014013
2015012
201605
201703
201804
201902
202004
202102
202202
202302
202400
202572
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF5432,7%
PASSAT3219,4%
TIGUAN169,7%
POLO127,3%
TOURAN95,5%
TOUAREG63,6%
CC53,0%
T-ROC53,0%
CADDY42,4%
GOLF PLUS42,4%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SHARAN42,4%
GOLF SPORTSVAN31,8%
T-CROSS31,8%
ID 321,2%
EOS10,6%
MULTIVAN10,6%
Model necompletat10,6%
SCIROCCO10,6%
TRANSPORTER10,6%
UP10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5633,9%
Medii (D)3722,4%
Monovolume (MPV)2615,8%
SUV compacte169,7%
Mici (B)127,3%
SUV mici84,8%
SUV mari63,6%
Sport21,2%
Neclasificate10,6%
Mini (A)10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15694,5%
Noi95,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11469,1%
Benzină4326,1%
Hibrid63,6%
Electric21,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15593,9%
Companie106,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12575,8%
Berlină cu hayon169,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)127,3%
Berlină95,5%
Cabriolet21,2%
Cupeu10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW169,7%
75-109 kW10161,2%
110-149 kW3722,4%
150-219 kW84,8%
220 kW și peste10,6%
Necompletat21,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc53,0%
1000-1399 cmc3219,4%
1400-1599 cmc4124,8%
1600-1999 cmc7847,3%
2000-2999 cmc74,2%
Necompletat21,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1365,0%
Export735,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.