Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Argeș, august 2022

Noi5-44,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare160-4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 23 noinov 24: 140 rulate, prima înmatricularedec 24: 5 noidec 24: 145 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 143 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 164 rulate, prima înmatricularemar 25: 7 noimar 25: 159 rulate, prima înmatriculareapr 25: 5 noiapr 25: 144 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 noimai 25: 156 rulate, prima înmatriculareiun 25: 5 noiiun 25: 153 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 noiiul 25: 162 rulate, prima înmatriculareaug 25: 25 noiaug 25: 112 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 noisep 25: 143 rulate, prima înmatriculareoct 25: 15 noioct 25: 172 rulate, prima înmatricularenov 25: 17 noinov 25: 114 rulate, prima înmatricularedec 25: 18 noidec 25: 117 rulate, prima înmatriculareian 26: 46 noiian 26: 110 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 132 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 133 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 noiapr 26: 108 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 noimai 26: 95 rulate, prima înmatriculareiun 26: 10 noiiun 26: 111 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 98 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 noisep 26: 106 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 95 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2423140
dec 245145
ian 257143
feb 259164
mar 257159
apr 255144
mai 259156
iun 255153
iul 258162
aug 2525112
sep 2514143
oct 2515172
nov 2517114
dec 2518117
ian 2646110
feb 266132
mar 263133
apr 267108
mai 261395
iun 2610111
iul 268124
aug 26698
sep 2612106
oct 26695

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199902
200002
200103
200202
200302
200405
200507
200609
2007017
2008011
2009013
2010018
2011020
2012019
201306
201405
201502
201603
201704
201804
201903
202001
202100
202250

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF5231,5%
PASSAT4627,9%
POLO127,3%
TIGUAN116,7%
CC95,5%
SHARAN95,5%
TOURAN74,2%
TOUAREG53,0%
JETTA42,4%
EOS31,8%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
T-ROC21,2%
GOLF PLUS10,6%
GOLF SPORTSVAN10,6%
ID 410,6%
PHAETON10,6%
TRANSPORTER10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)5633,9%
Medii (D)5533,3%
Monovolume (MPV)1911,5%
SUV1911,5%
Mici (B)127,3%
Sport31,8%
Mari și de lux (E)10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16097,0%
Noi53,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12676,4%
Benzină3823,0%
Electric10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15493,3%
Companie116,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9960,0%
Berlină2716,4%
Berlină cu hayon2112,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)148,5%
Cabriolet42,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2515,2%
75-109 kW10161,2%
110-149 kW3521,2%
150-219 kW31,8%
Necompletat10,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc21,2%
1000-1399 cmc2615,8%
1400-1599 cmc1911,5%
1600-1999 cmc11167,3%
2000-2999 cmc63,6%
Necompletat10,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2074,1%
Export725,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.